Pri ich prebudovávaní totiž môžeme v plnej miere uplatniť vlastný vkus a docieliť osobitý, pre nás typický štýl. Vymoženosti súčasnej sanitárnej techniky, nové stavebné technológie, netradičné materiály, ale aj rozmanitosť moderného dizajnu výrobkov - hygienického zariadenia, kúpeľnového nábytku, doplnkov a prepracovanie detailov nám umožňuje naplno realizovať naše potreby.
Väčšinou naše rozhodnutie začať s akýmikoľvek úpravami v kúpeľni vychádza z praktickej potreby zmeny nevyhovujúceho, zastaralého stavu. Každý z nás sa chce vo vlastnej kúpeľni cítiť čo najintímnejšie, najpohodlnejšie a najpríjemnejšie, a preto by naše úvahy a plány na zmenu mali vychádzať z poznania, čo sa nám na súčasnom stave páči a čo nie, a čo by sme určite chceli inak. Zmeny môžu byť nepatrné, ako napríklad výmena dožívajúcich alebo tvarovo nevyhovujúcich batérií, alebo naopak rozsiahle, a môžu ovplyvniť dispozíciu a chod celej domácnosti. Dobrou pomôckou na to, aby sme si ujasnili, aký výsledok od rekonštrukčných a renovačných prác požadujeme, je napríklad zodpovedať si na nasledujúce otázky: Požadujeme zmenu tvaru a funkcií miestnosti dennej očisty? Alebo je pre nás prvoradá zmena niektorých architektonických rysov - polohy a dizajnu dverí, okien, zariaďovacích predmetov, zmena osvetlenia, výmena alebo doplnenie nábytku, vykurovacích telies? Potrebuje naša kúpelňa nové obklady, dlaždice alebo opraviť tesnenie? Pustíme sa do rozsiahlych zmien technického vybavenia - elektroinštalácie, zásuviek, vypínačov, pridáme nejaké osvetľovacie telesá? Hnevá nás prílišná hlučnosť prevádzky kúpeľne, máme nedostatočný prietok vody alebo slabý tlak, alebo je kúpeľňa zle odvetraná? Alebo sme všetkými týmito zmenami už prešli a potrebujeme našu kúpelňu zintímniť, doplniť drobnosťami či spestriť farbami? Máme nevyriešené úložné priestory alebo máme ich nedostatok, atď…?
ČO DAŤ DO KÚPELŇE
Dôležité je tiež si uvedomiť, čo všetko chceme v kúpeľni mať, koľkí kúpeľňu a byt užívame, ako často a v akých časoch je táto miestnosť najfrekventovanejšia. Je naša rodina viacgeneračná alebo bývame v byte sami či s partnerom - bude pre nás lepšie umiestniť toaletu do osobitnej miestnosti alebo nám úplne vyhovuje, že je v jednom priestore so sprchou, vaňou a bidetom, čím ušetríme priestor na jedny dvere a priečku oddeľujúcu toaletu od kúpeľne? Optické predelenie kúpeľne vybavenej takýmito hygienickými zariadeniami sa dá zrealizovať viacerými jednoducho realizovateľnými predeľmi: ľahkou sádrokartónovou priečkou obloženou keramickými obkladmi, siahajúcou maximálne do výšky dvoch metrov, sklobetónovými tvárnicami, ktoré sa vyrábajú v rozmanitých pastelových odtieňoch, kaleným sklom ( prípadne matovaným) alebo jednoducho - závesom.
Máme malé deti, ktoré sa rady kúpu spolu, v priestrannej rohovej vani alebo s nami žijú starší príbuzní, pre ktorých pre bezpečný pohyb v kúpeľni sú nevyhnutnosťou rôzne doplnkové vybavenie ako bezpečnostné madlá, ktoré pomáhajú vystupovať z vane alebo zo sprchy, nástupný stupienok do vane, protišmykové podložky, alebo je pre nich najvyhovujúcejšia sedacia vaňa?
POTEŠENIE I ZO SPRCHY
Je naša kúpeľňa malá a nemáme ju kam rozšíriť, a preto zvažujeme, či namiesto samostatnej sprchy zvolíme vaňu doplnenú o pevný sprchovací kút či odnímateľnú sprchovú zástenu? Alebo sme racionálne založení, preferujeme ekologické fungovanie domácnosti, alebo trpíme výrazným nedostatkom času a v kúpeľni trávime len nevyhnutne nutný čas na osobnú hygienu - v tom prípade určite uprednostníme samostatnú sprchu pred vaňou, prípadne ju doplníme termostatom udržujúcim stálu teplotu používanej vody či viacúčelovou hlavicou umožňujúcou nastavovať rôznu silu vodného prúdu, alebo si doprajeme potešenie zo sprchy vybavenej viacúrovňovými tryskami, vstavaným osvetlením či doplnenej o pohodlnú lavicu zo špeciálne upraveného tvrdého dreva.
Pokiaľ sme cez deň intenzívne fyzicky vyťažení alebo naopak máme sedavé, telo jednostranne zaťažujúce zamestnanie alebo jednoducho máme radi romantiku hrejivého vonného kúpeľa, rozhodneme sa pre pohodlnú vaňu s rozmanitou, prípadne aj nadštandardnou výbavou a oželieme samostatný sprchovací kút. Hlboká relaxačná vaňa vybavená vírivkami a tryskami umožňujúcimi masáže rozličných častí nášho tela nám poskytne dokonalý oddych a za pomerne krátku dobu zregeneruje náš organizmus.
Slúži naša kúpeľňa okrem očisty a hygieny tela a relaxu duše aj ako miestnosť na vykonávanie niektorých domácich prác ako pranie a sušenie prádla? Potrebujeme do kúpeľne umiestniť pračku? Nemáme kam odkladať čistiace a hygienické potreby? Stačí účelne rozvrhnúť dispozíciu priestoru, nezabudnúť na potrebné vodo- a elektroinštalačné rozvody, a máme po probléme. Po prípade sa obrátiť na šikovného stolára, ktorý nám vyrobí potrebný nábytok na mieru alebo sa porozhliadať po špecializovaných predajniach s kúpeľňovým nábytkom.
NOVÉ RIEŠENIE
Netradičnejším, nie však ojedinelým dispozičným riešením je umiestniť v kúpeľni vstavané skrine, ktoré dostatočne pokryjú úložnú potrebu uterákov, osušiek a ostatného prádla. Kúpeľňa by v tom prípade mala byť ale dostatočne odvetraná, najlepšie prirodzeným vetraním zabezpečeným oknami a doplnená ventilátorom pre vlhkejšie dni a primerane osvetlená viacúrovňovým osvetlením.
Niekedy je pre nás prioritou zmeniť dispozíciu jestvujúcej miestnosti určenej na dennú hygienu pre jej nedostatočnú veľkosť alebo pre nevyhovujúce presvetlenie prirodzeným svetlom alebo zlé prevetranie, či pre nevhovnú pozíciu v rámci bytu alebo domu. V tom prípade môžeme kúpeľňu rozšíriť buď do chodby, haly, presunúť ju bližšie k spálni alebo k šatníkom, spojiť ju so spálňou, prípadne ju včleniť do veľkej spálne. Tieto riešenia nie sú bežné, ale výsledok býva prekvapujúci a po mnohých stránkach výhodnejší ako pôvodná dispozícia. K takýmto netradičným riešeniam patrí aj presvetľujúca stena vyskladaná zo sklobetónových tvárnic, celosklenená priečka s včlenenými sklenenými dverami, obloženie stien nerezovým plechom, celodrevené, špeciálne vodovzdorne upravené podlahy, obklady stien alebo častí hygienických predmetov lodnou preglejkou, drevené rošty na podlahe, kombinácia kaleného skla s už spomenutou tvarovanou vodovzdornou preglejkou použitá na zariaďovacích predmetoch, sklená mozaika a podobne.
Pokiaľ je osvetlenie kúpeľne nedostačujúce, môžeme zvážiť, či ho doplníme ďalším umelým osvetlením, alebo do priečky zabudujeme presklenené svetlíky, lodné okienka a pod. Pre priaznivú tepelnú pohodu v kúpeľni aj v chladných zimných mesiacoch alebo pri chladných jesenných či jarných ránach je dobré, ak si premyslíme vhodné vykurovanie. Môžeme využiť nástenné elektrické ohrievače. V poslednej dobe sa osvedčili rebríkové radiátory, ktoré je možné zavesiť v stiesnených priestoroch aj nad vaňu - sú vhodným dekoratívnym doplnkom, hrejú a zároveň na nich môžeme sušiť vlhké uteráky.
Osobný, neformálny charakter - pocit zabývanosti - dodajú našej kúpeľni drobné doplnky, osobné veci, kvety, milé upomienkové predmety z ciest a vhodne umiestnená dekoratívna kozmetika. Aj tu je dobré držať sa určitých zásad - vystavne na obdiv a na zjemnenie atmosféry mnohokrát príliš hygienicky sterilnej a technicky stroho pôsobiacej miestnosti radšej menej, ale esteticky hodnotných predmetov a ostatné, nie natoľko dekoratívne, uložme do vkusných skriniek, kde za dvierkami z matovaného skla budú na seba nenápadne upozorňovať.
Ing. KATARÍNA POLAKOVIČOVÁ