Rímsky summit OSN pre výživu a poľnohospodárstvo sa skončil bez akýchkoľvek záväzkov priemyselne vyspelých krajín. Keď sa summit začínal, generálny riaditeľ Jacques Diouf urgentne požiadal bohaté krajiny o ďalších 24 miliárd dolárov ročne, aby sa počet hladujúcich vo svete znížil do roku 2015 o polovicu, teda na približne 400 miliónov. Diouf v prejave poukázal na „nedodržané sľuby“. Generálny tajomník OSN Kofi Annan sa obrátil na delegácie a predstaviteľov vyspelých krajín, aby „prešli od slov k činom“.
Žiaľ delegáti z rímskeho summitu odchádzali domov len s prísľubom talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho, že na nadchádzajúcom summite EÚ v španielskej Seville požiada partnerov z členských krajín Európskej únie o „väčšie úsilie“. Podobne taliansky premiér prehovorí aj k účastníkom schôdzky siedmich priemyselne najvyspelejších krajín sveta a Ruska (G8), ktorá sa uskutoční v Kanade koncom mesiaca.
Treba priznať, že s výnimkou španielskeho premiéra Josého Maríu Aznara všetci ostatní predstavitelia vyspelých krajín zo summitu venovaného výžive a poľnohospodárstvu odišli predčasne. „Pre nikoho nie je tajomstvom, že pomoc bohatých krajín sa znižuje a o chudobných sa už nezaujímajú,“ hovorí nemenovaný zdroj z vysokých kruhov OSN, „novinkou je, že sa už ani netvária, že by ich chudobný svet zaujímal.“
Predstavitelia bohatých krajín, ktorí do Ríma na summit prišli, sa neusilovali vyvolávať v prejavoch veľké nádeje. Vo svete zatiaľ každé štyri sekundy zomiera človek od hladu. Najviac trpí južná časť Afriky, kde po desaťročí zavládol veľký hladomor, postihujúci 13 miliónov ľudí.
„Človeče pomôž si, aj nebo ti pomôže,“ pokladal za dobré povedať taliansky premiér Berlusconi na tlačovej konferencii po skončení summitu. Tá sa posunula o dve hodiny dopredu, aby talianski delegáti mohli ísť pozerať futbalový zápas na majstrovstvách sveta vo futbale medzi Talianskom a Mexikom. (tasr)