BRATISLAVA - Pivovary sa s ministerstvom financií ocitli na vojnovej nohe. Dôvodom je zvyšovanie spotrebných daní z najobľúbenejšieho druhu piva. „Chápeme, že dane musia prispôsobiť predstavám Európskej únie. Nechápeme však, prečo už teraz a prečo práve o 32 korún na hektoliter za každý stupeň,“ čuduje sa Viliam Štrelinger z Heinekenu.
Zvýšenie daní sa podľa šéfa združenia pivovarov Romana Šustáka premietne do cien piva v obchodoch a pohostinstvách. „V konečnom dôsledku to zaťaží peňaženky bežných ľudí. Pivo sa pritom na Slovensku stalo národným nápojom a ročná spotreba takmer deväťdesiatich litrov na osobu nás radí na ôsme miesto na svete,“ povedal Šusták.
Pivovarníci sa proti prijatiu nového zákona o spotrebných daniach spojili a vytvorili alternatívny návrh. Snažia sa presadiť, aby bola nová sadzba dane na jeden hektoliter z každého stupňa piva iba 28 korún, pre menšie pivovary dokonca len 21 korún. Ministerstvo financií pritom navrhuje daň 32 korún pre veľké a 24 korún pre malé pivovary.
Ak parlament schváli vládny návrh zákona, desaťstupňové pivo v obchodoch, krčmách a reštauráciách zdražie. Bude sa totiž zdaňovať paušálne podľa stupňovitosti. Pre desaťstupňové to bude znamenať zdraženie, pre dvanásťstupňové v niektorých prípadoch zlacnenie.
Z každého pollitrového desaťstupňového piva by sme tak onedlho platili štátu spotrebnú daň 1,60 koruny. Okrem toho ešte 23-percentnú DPH. Fľaša Smädného mnícha 10° tak v obchodoch zdražie na takmer dvanásť korún. Dnes stojí v priemernej samoobsluhe 11 korún 20 halierov. Desiatka je na Slovensku najobľúbenejšia, pije ju až 60 percent pivárov.
„Touto sadzbou by sme sa priblížili k Nemecku, no prevýšili by sme sadzbu dane napríklad Španielov,“ povedal Šusták, ktorý nevidí dôvod na zavedenie európskej najvyššej sadzby spotrebnej dane aj na Slovensko. Štátna pokladnica by takto získavala ročne od pivárov o 260 miliónov viac ako doteraz. Vlani zaplatili pivári na spotrebných daniach 1,2 miliardy korún.