
Zľava: Martin Gore, Dave Gahan a Andy Fletcher.
FOTO - MUTE
Takto to bolo vždy, keď značka DM vydala jednu z desiatich štúdiových a troch výberových platní počas dvadsiatich rokov fungovania.
Životný štýl: hudba pre masy
Britské - dnes už len trio Depeche Mode je tým zo stáda mamutov, ktorým čas neprekáža. Prežili časy najväčšej slávy a prežili aj potom. Vydržali odchod Alana Wildera za tanečnejšími zajtrajškami a nezničil ich ani Gahanov heroín ani Goreho alkohol. Ba nezničilo ich ani úplné šialenstvo v období turné Songs Of Faith And Devotion, keď už nestačil putovný psychológ za štyri tisícky dolárov týždenne, Andy Fletcher nevydržal a odletel domov pred koncertom.
Záhada trvácnosti DM by mohla byť vo formulke, že Depeche Mode nie je len syntezátorovou hudbou, ale životným štýlom. Dokazujú to masy čierno odených fanúšikov, pre ktorých byť v osemdesiatych rokoch „depešákom“ znamenalo okrem odfarbených vystrihaných hláv v baretkách aj tichú, romantickú revoltu.
Dnes už kult DM ustal nielen zo strany fanúšikov, ale aj vedomým smerovaním trojice Dave Gahan, Martin Gore a Andy Fletcher - časy „móde depéche“ (rýchlej módy) pripomína už len ikonka suvenírov na ich webovej stránke. Depeche Mode stále robia hudbu pre masy, avšak pestrejšie.
Účinky kaktusu
Po všelijakých pokusoch DM držať krok s trendom s elektrickou gitarou v ruke svitlo kapele na lepšie časy. Nielen existenciou rôznorodých hudobných žánrov vedľa seba - vlna záujmu o osemdesiate roky vyhodí na breh určite aj ich neprekonateľné staré hity.
Novým albumom sa depešákom darí prehovárať na obe strany: k tvrdému jadru fanúšikov i k mladým vyznávačom mainstreamu. Názov platne Exciter napovedá, že kapela aj jej hudba sa prebrala, naštartovala a to isté urobí s vami. Aby toho nebolo dosť, známy fotograf Anton Corbijn naštylizoval trio pred kaktus, ktorého šťavy majú kadejaké vyhľadávané účinky.
Nechajme však hovoriť samotných hudobníkov: „Chceli sme album nazvať ozaj optimisticky, pozdvihujúco a pozitívne. Ľudia nás radia medzi temnú hudbu Leonarda Cohena či Morrisseya, no tak to nie je. Hoci som vždy hovorieval, že práve naša hudba je viac podobná životu. Každá nasledujúca pieseň je však optimistickejšia,“ hovorí spevák Dave Gahan pre americký magazín Virtually Alternative.
Spevák sa na ozaj kvalitný výkon na albume pripravoval poctivo, v novom životnom štýle, ktorý mu zatiaľ vydržal. Každé ráno vstáva s deťmi, dá si kávu a potom zabehne päť míľ, zacvičí si a je pripravený na deň. Jeho hlas prirovnávajú k fľaši dobrého vyzretého vína: „Na hodine spevu som už dávno nebol, zatiaľ som v New Yorku nenašiel nikoho ako Evelyn (pripravovala Gahana počas nahrávania platne Ultra). Hlas si však cvičím sám, každý deň štyridsať minút, aj keď nepracujeme,“ vysvetľuje Gahan.
Keď DM, tak elektronika
Kapela sa rozliezla po svete - Dave žije v New Yorku, skladateľská duša Martin Gore našiel pokoj v Santa Barbare a jediný Fletcher ostal verný Londýnu. Album sa nahrával v každom z miest. Fletcher: „Od chvíle, keď začal Martin písať pesničky, nám nahrávanie trvalo asi rok a dva mesiace. Čistého času sme v štúdiu strávili šesť mesiacov.“ Dôležité bolo prímerie, ktoré opisuje Gore: „Počas nahrávania tohto albumu boli vzťahy v kapele celkom dobré. Dokázali sme si sadnúť, porozprávať sa a vysvetliť si veci. Znie to banálne, ale práve toto nám niekedy bránilo pracovať.“
Exciter už neznie tak ťažko elektronicky, no na poznámku magazínu VA, že pôsobí viac akusticky, sa Gore rozosmeje: „Ale je elektronický až-až! Mark Bell narábal s elektronickými zvukmi a posunul ich do akustickej polohy - s dnešnou technológiou je to hračka. Používali sme menej analógových zvukov, ale mixovali sme aj gitary, bubny a perkusie.“
Depeche Mode sa ani pod nánosom experimentov v zásade nemenia. Exciter je albumom dvoch typických polôh: romantických balád a dunivých piesní úderných ako zvuk koľajnice. Depeche Mode sa predstavia na Exciter Tour v 24 krajinách, v Prahe 4. septembra a vo Viedni hneď potom.
DENISA VOLOŠČUKOVÁ