Japonci sa zľakli vlastného chuligánstva

Japonsko neplánovane nastúpilo v sobotu na celonárodné upratovanie. Až keď vyprchali vášne, alkohol a po prebudení sa z veľkého futbalového triumfu v podobe prvenstva v základnej skupine futbalových majstrovstiev sveta sa vrátil do žíl Japoncov tradičný .


Ulice Tokia po postupe Japoncov do osemfinále MS. FOTO – AUTOR


Japonsko neplánovane nastúpilo v sobotu na celonárodné upratovanie. Až keď vyprchali vášne, alkohol a po prebudení sa z veľkého futbalového triumfu v podobe prvenstva v základnej skupine futbalových majstrovstiev sveta sa vrátil do žíl Japoncov tradičný zmysel pre úzkostlivú čistotu a poriadok, nastalo zdesenie. Vraj aj tvrdšie založení Angličania domorodcov pochválili, že narobili pekný „bordel“. V televízii i v novinách sa začalo skloňovať spojenie „japanesse hooligans“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„To predsa nemôžeme dopustiť, spomeňme si, aké sympatie si získali japonskí fanúšikovia na MS vo Francúzsku pred štyrmi rokmi, hoci futbalisti tam ani raz nevyhrali“, nabádajú predstavitelia japonského futbalového vedenia v novinách Yomiuri Shimbun. Isté je, mnohí mladí fanúšikovia oslavy „prepálili“. Po polnoci ostalo na ulici množstvo bezvládnych tiel, ktoré zväčša vytrvalo kriesili ich priateľky. Ulicami Tokia často uháňali blikajúce vozidlá prvej pomoci. Hoci nevzbĺkli žiadne agresívne výboje medzi ľuďmi navzájom, polícia vyčíslila viacero vandalských prehreškov, čo je v Japonsku prakticky neznámy jav. Len v centre Tokia zadržala polícia pätnásť vodičov pod vplyvom alkoholu, čo sa za normálnych okolností špeciálne nekontroluje.

Mnohí mladí fanúšikovia hneď ráno začali horúčkovito upratovať to, čo po sebe zanechali v horúčke futbalovej noci. Plechovky od nápojov, plastové fľaše, postrácané čiapky, otrhané rukávy dresov. Najviac postihnuté boli centrá veľkých miest.

SkryťVypnúť reklamu

V tokijskej štvrti Šindžuku sa udialo aj zaujímavé stretnutie domácich fanúšikov s kórejskými. Obe niekoľkostohlavové masy sa pred námestíčkom s multikinom najprv trošku napäto zdiaľky zdravili a potom sa rozbehli k sebe a začali si navzájom gratulovať a objímať.

„Kašlime na predsudky, tie nech si riešia politici. Obaja sme víťazmi skupín,“ vysvetľoval natešený Tokijčan Jošida. Do rána akoby zázračne prekvapila celé mesto v minulosti nemysliteľná vlajková výzdoba. Japonská vlajka spolu s kórejskou. V rovnakej veľkosti a výške.

V nedeľu už boli Japonci vo futbalových dresoch pokorní, zmizli posledné zvyšky vyčíňania. Polícia získala skúsenosti pred zajtrajším osemfinále Japonsko – Turecko v Mijagi. Dajú sa očakávať znovu silné emócie. Aj preto, že každý hráč japonského tímu dostal finančný bonus 7,5 milióna jenov (päť miliónov za postup a 2,5 za obe víťazstvá). V prípade, že sa prebijú cez Turkov, dostane každý na hlavu ďalšie tri milióny jenov (jeden dolár sa dá kúpiť približne za 125 jenov).

SkryťVypnúť reklamu

VOJTECH JURKOVIČ, Tokio

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 602
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 338
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 160
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 362
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 843
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 890
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 361
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu