BRATISLAVA – Riaditeľ Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov o výsledku českých volieb do poslaneckej snemovne hovorí, že pre prespektívy vývoja vzťahov Slovenska a Českej republiky je priaznivý. „Sociálna demokracia bude určite súčasťou vlády. V každom prípade účasť sociálnych demokratov je podľa mňa podporným faktorom pre dobré česko-slovenské vzťahy, pretože takto sa profilovali celé uplynulé štyri roky.“
Reakcie politických strán
SDKÚ: Za dobrý označil výsledok parlamentných volieb v Česku premiér a predseda strany Mikuláš Dzurinda. „Nielen z pohľadu ďalších bilaterálnych vzťahov, ale aj z pohľadu pokračovania v dobrej, úspešnej spolupráci v rámci Visegrádskej štvorky vytvárajú výsledky volieb naozaj dobré predpoklady.“
SMK: Slovensko-české vzťahy by sa po českých voľbách nemali podľa predsedu SMK Bélu Bugára zmeniť a spolupráca V4 by mala pokračovať aj naďalej. „Všetci sa snažíme dostať do Európskej únie a nie je jedno, či sa budeme podporovať v takých dôležitých veciach, ako je poľnohospodárstvo, alebo každý bude bojovať za seba.“ Odvolal sa na svoje skúsenosti podpredsedu parlamentu s poslaneckou disciplínou a o možnej vláde ČSSD a Koalície povedal, že s jediným poslancom navyše sa vládne ťažko.
SDĽ: Úspech ČSSD potešil predsedu SDĽ Pavla Koncoša. „Možno niekoho prekvapil výsledok KSČM, ale treba vedieť, že strana sa zreformovala a v jej radoch je veľa vynikajúcich osobností.“ Dôležité podľa neho je, že v Česku sa kyvadlo posunulo doľava. „Ak sa to udialo aj v Poľsku a Maďarsku, je čas, aby si aj slovenskí voliči uvedomili, čo je ľavicová politika.“
Smer: Výsledok volieb v Česku je dobrým predpokladom na pokračujúcu vnútropolitickú stabilitu. Podľa vedúceho mediálneho oddelenia strany Marka Maďariča voliči poslali do parlamentu malý počet silných a programovo čitateľných strán. Podľa neho by si to mali všimnúť aj slovenskí voliči.
SDA: „To, že ČSSD bude najsilnejšou vládnucou stranou, vníma SDA ako záruku, že sa udržia nadštandardné vzťahy medzi Slovenskom a Českom. Úspech je pre SDA, ktorá chce podobne ako ČSSD robiť modernú sociálnodemokratickú politiku, inšpiráciou a povzbudením,“ píše sa vo vyhlásení SDA.
HZDS: „Sú nutné analýzy, v čom tkvie jadro úspechu Zemanovej vlády,“ povedal podpredseda hnutia Sergej Kozlík. Osobne predpokladá, že kľúčovým momentom bol fakt, že sa vláde podarilo českú ekonomiku naštartovať a zvolila aj „prezieravejší tón“ voči integrácii krajiny do NATO a Európskej únie. Zdôraznil, že je nutné predovšetkým prijať výsledok rozhodnutia českých voličov, ktorí sa jednoznačne priklonili k ľavici.
ANO: Víťazstvo ČSSD označil predseda aliancie Pavol Rusko za „unikátne“, pretože vyhrala vládnuca strana a ešte k tomu z pozície menšinového kabinetu. „Nech si o Milošovi Zemanovi myslíme čokoľvek, svedčí to o jeho kvalitách, ako aj o kvalite špičky strany,“ povedal. „S aroganciou, nabubrenosťou a neúprimnosťou sa voľby vyhrať nedajú,“ tvrdí Rusko o porážke Václava Klausa.
KDH: „Sme trochu smutní, že taký veľký úspech zaznamenala ľavica, najmä extrémna ľavica, a že prevahu má minulosť, a nie budúcnosť. Budeme robiť všetko pre to, aby sa to nestalo aj na Slovensku,“ povedal podpredseda KDH Daniel Lipšic. Výsledky volieb však pokladá za prejav stabilizácie českej politickej scény. „Slovensko to ešte len čaká - stále vznikajú strany na jedno volebné obdobie, na jedno použitie a to spôsobuje väčšiu nestabilitu a rozvadenosť na slovenskej politickej scéne.“
KSS: Komunistická strana Slovenska je potešená volebným úspechom Komunistickej strany Čiech a Moravy a považuje českých komunistov za faktického víťaza volieb. Povedal to prvý podpredseda ÚV KSS Ivan Hopta. KSS je presvedčená, že úspech KSČM pozitívne ovplyvní aj jej volebný výsledok a slovenskí komunisti sa stanú parlamentnou stranou napriek „silnejúcemu antikomunizmu KDH, OKS a SDKÚ“. Tieto strany podľa Hoptu práve pre obavy z úspechu komunistov iniciovali prijatie zákona, ktorý by fakticky znemožnil komunistom politicky pôsobiť.
(sita, tasr, čtk, mar)