ého parlamentu, či potvrdení prechodnej vlády a tak jediným konkrétnym výsledkom zatiaľ ostáva štvrtkové zvolenie dočasného premiéra Hamída Karzája za prezidenta Afganistanu.
Po voľbe prezidenta sa delegáti pod veľkým bielym stanom v centre Kábulu venovali nekonečným prejavom, v ktorých sa často vzájomne obviňovali zo zastrašovania a manipulovania. K jednej z mnohých roztržiek došlo v okamžiku, keď malo zhromaždenie rokovať o spôsobe voľby dočasného parlamentu a keď sa paštúnski delegáti z juhu krajiny sťažovali na diskrimináciu. O incident sa postaral predsedajúci muž, ktorý na diskusiu o dočasnom parlamente vyzval len v jazyku darí, ktorý spolu s paštčinou tvorí dvojicu najrozšírenejších jazykov v Afganistane. Mnohí Paštuni však výzve neporozumeli a s údivom sledovali, že pri mikrofónoch sa usadili len ich názoroví odporcovia zo severu krajiny. „Vyzerá to ako zrada paštúnskeho národa, päť dní neustále prosíme, aby bol zaistený preklad,“ citovala agentúra AP jedného z paštúnskych delegátov.
Dočasný parlament, ktorý má dohliadať na prechodnú vládu, by mal mať podľa rôznych zdrojov od 110 do 160 členov. Džirga sa však nevie zhodnúť ako vybrať - či podľa pravidla dvaja poslanci z každej provincie, čo by napríklad dvojmiliónovú metropolu Kábul postavilo na úroveň málo ľudnatých oblastí, alebo jedného poslanca z každých desiatich členov džirgy, čo by zohľadnilo záujmy jednotlivých kmeňov. Nie je vyriešená ani otázka, či sa o poslancoch má hlasovať tajne alebo verejne. Nový prezident a dočasný premiér Karzáj už vyzval džirgu, aby schválila členov novej vlády alebo aspoň potvrdila prechodný kabinet. Zhromaždenie nepokročilo ani v tejto veci. Niektorí pozorovatelia, nevylučujú, že džirga o ministroch nakoniec vôbec nebude rokovať, čo by mohlo spochybniť legitimitu afganskej vlády.
(čtk)