pomerne veľkú diskusiu, je zaviesť do škôl telesné, dychové a relaxačné cvičenia podľa systému Joga v dennom živote.
Proti zavádzaniu jogy na všetky školy protestovali predstavitelia katolíckej aj evanjelických cirkví, ktorí argumentovali, že cez cvičenie jogy sa na školy dostáva nielen telesné cvičenie, ale aj hinduistické náboženstvo.
Podľa ministra Milana Ftáčnika joga na školách nebude obsahovať nijaké duchovné zložky. „Je to ponuka cesty, ktorou si deti získajú správny postoj k cvičeniu a k svojmu zdraviu. Chcem ubezpečiť rodičov, že sa nemajú čoho obávať,“ povedal.
Otázku dobrovoľnosti účasti na cvičeniach však treba podľa jeho slov ešte doriešiť. V súčasnosti je joga schválená ministerstvom ako nepovinný predmet, cvičenia však certifikovaný učiteľ môže aplikovať aj na hodinách povinnej telesnej výchovy.
„O kurzy bol zo strany učiteľov telesnej výchovy aj iných predmetov veľký záujem. Podobný je už len o kurzy zamerané na počítače a informačné technológie,“ povedal riaditeľ Metodického centra mesta Bratislavy Pavol Mäsiar. Celkovo školenia absolvuje 400 učiteľov.
Katolícky biskup František Tondra a biskup evanjelickej cirkvi a. v. Ivan Osuský na minulotýždňovom stretnutí s ministrom Ftáčnikom potvrdili svoje stanovisko, podľa ktorého nenamietajú proti zavedeniu relaxačných a kondičných cvičení do škôl, odmietajú však, aby základom cvičenia bola joga. „Dohodli sme sa, že sa k tejto téme ešte stretneme v júni a vzájomne si vymeníme dokumenty,“ povedal pre SME Ftáčnik. Vhodnosť R.A.S.T. by mal znova posudzovať aj Štátny pedagogický ústav. Podobný projekt nebol pre školy akreditovaný zatiaľ nikde v Európe. (mar)