
Pred americkým konzulátom v Karáčí vybuchla včera bomba. Je možné, že to bol útok al-Káidy. FOTO - TASR/AP
Medzi zabitými bol pravdepodobne atentátnik. O život neprišiel žiadny cudzinec, jeden Američan a päť pakistanských pracovníkov konzulátu utrpeli ľahké zranenia.
Spojené štáty okamžite zavreli všetky svoje diplomatické misie v Pakistane aj americké stredisko v Islamabáde. Podľa stanoviska Bieleho domu ide o jasnú pripomienku toho, že Spojené štáty sú vo vojne proti terorizmu. Nevedeli však povedať, či za útokom stáli teroristi z al-Káidy. Pakistanská polícia je však o tom presvedčená.
Bomba zničila časť steny a rozbila okná konzulátu. Poškodila aj neďaleký hotel Marriot a najmenej dvadsať vozidiel. Explózia vytvorila kráter hlboký asi 1,5 metra. Vystrašení hostia ubytovaní v hoteli Marriot sa v panike po výbuchu zbalili a odišli.
Nálož bola ukrytá v bielej dodávke Suzuki, ktorú výbuch odhodil na druhú stranu ulice. „V aute bola bomba, ale nevieme, či vozidlo bolo zaparkované, alebo v pohybe,“ povedal šéf miestnej polície Tárik Džamil. Policajti oblasť uzatvorili. Svedkovia tvrdia, že do vzdialenosti 100 až 200 metrov okolo miesta výbuchu videli rozmetané časti ľudských tiel.
Zahynuli štyria pakistanskí policajti, jeden okoloidúci muž, dve neidentifikované ženy a pravdepodobný útočník.
Príslušník súkromnej ochranky Šaríf Adžnabi sedel v čase výbuchu v neďalekom parku. „Počul som ohlušujúci výbuch. Všade bol dym. Za chvíľu som videl letieť vo vzduchu mužské telo, dopadlo vedľa mňa. Bol ťažko zranený, zomrel skôr, ako sme mu mohli poskytnúť lekársku pomoc,“ povedal svedok Šarif.
Explózia pri americkom konzuláte v Karáčí je už štvrtým teroristickým útokom, ktorého terčom sa tento rok v Pakistane stali občania západných krajín. Pakistanská polícia dostala varovanie o ďalšom pripravovanom samovražednom útoku týždeň predtým, chýbali však detaily, kedy a kde sa to malo stať.
K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil, podozrenie však padlo na islamských radikálov, ktorí nesúhlasia s pakistanskou podporou vojny proti terorizmu. Práve hnev pakistanských radikálov, súvisiaci so zmenou zahraničnej politiky Islamabádu, robí vrásky prezidentovi Parvízovi Mušarrafovi. Mušarraf práve na nátlak Spojených štátov zaviedol voči islamským radikálom prísne opatrenia.
Bomba v Karáčí vybuchla deň potom, ako Pakistan navštívil americký minister obrany Donald Rumsfeld. Jeho hlavným cieľom bolo zmierniť napätie medzi Indiou a Pakistanom.
(čtk, reuters, rek)
Útoky na cudzincov
Tento rok pri útokoch v Pakistane zabili najmenej 15 cudzincov.
Máj - pri samovražednom bombovom útoku pred hotelom Sheraton v Karáčí zomrelo 11 Francúzov a traja Pakistanci. Napriek tomu, že sa k útoku nikto neprihlásil, pakistanská polícia spájala útok s teroristickou sieťou al-Káida
Marec - granátový útok pri kresťanskom kostole v Islamabáde pripravil o život 5 ľudí vrátane troch cudzincov
Január - v Karáčí uniesli a neskôr zavraždili amerického novinára Daniela Pearla (rek)