NITRA - Prezident Rudolf Schuster si včera na 36. protilietadlovej raketovej brigáde na Kolíňanskom vrchu pri Nitre pozrel cvičenie ruského raketového systému S-300. Na Slovensku je to jediný systém, tohto druhu. Prezident nevylúčil, že by sme mohli deblokovať aj ďalší kus: „Počúvam odborníkov, ktorí tvrdia, že je to veľmi osvedčený systém a aj aliancia ho hodnotí ako dobrý.“
„V novembri sa chystám na návštevu Ruskej federácie, dovtedy by sme mali mať jasno,“ povedal Schuster.
Podľa neho sú odborníci na ministerstve obrany rozdelení do troch skupín, ktoré sa v názoroch na zbrojenie z Ruska rozchádzajú. Jedna proruská, druhá prozápadná a tretia, ktorá podľa prezidenta uvažuje reálne.
„Treba otvorene povedať, že ruská raketová technika bola vždy špičková. Keď ideme do NATO, chceme obstáť. Keď nám povedia, že tieto systémy nie sú prijateľné, musíme to splniť. Ak povedia, že si ich máme uchovať, pokiaľ sa dá, udržujme to v pohotovosti,“ vyhlásil.
JURAJ GERBERY