
ILISTRAČNÉ FOTO – TASR
Výpadok tak nie je možné zabezpečiť z domácich zdrojov.
Výkon českej energetiky vypnutím temelínskeho bloku zoslabol zhruba o pätnásť percent. Český dispečing bol preto nútený vyhlásiť takzvaný prvý regulačný stupeň. To v praxi znamená, že spotrebu elektriny museli obmedziť podniky. Dodávky pre domácnosti sa tým podarilo udržať.
Pre podobné prípady majú Česi dohody o dodávkach s Nemeckom a Poľskom. Podľa informácií SME pomohli „krízu“ zmierniť aj Slovenské elektrárne, ktoré vyviezli k susedom rádovo niekoľko desiatok megawattov. Vzhľadom na celkový výpadok prvého temelínskeho bloku - asi 1000 megawatt - je to len zlomok. Viac však súčasná situácia ani nedovoľuje, pretože na dvoch veľkých slovenských reaktoroch prebieha plánovaná generálna oprava.
Podľa odborníkov predstavuje výpadok temelínskeho bloku v slovenských pomeroch výpadok jedného veľkého reaktora Mochoviec alebo Bohuníc. Ich výkon je stavaný na 440 megawatt, vzhľadom na veľkosť trhu by však dôsledky výpadku mohli byť porovnateľné. Výhodou Slovenska však je, že hlavné reaktory sú poháňané dvoma generátormi. Ak by došlo k poruche, výpadok by preto mohol byť len polovičný.
Na druhej strane, na Slovensku neexistuje možnosť obmedziť v prípade nedostatku prúdu spotrebu, ako to urobil český dispečing pomocou vyhlásenia regulačného stupňa. Čechom to dovoľuje legislatíva a majú to vyriešené aj zmluvne s odberateľmi. Na Slovensku je možné použiť iba takzvané havarijné vypnutie na niekoľko hodín.
Prípadné výpadky by však podľa šéfa sekcie energetiky na ministerstve hospodárstva Ondreja Studenca nebol problém vyplniť. „Zdroje dvojnásobne prevyšujú aj špičku v zimnej sezóne,“ povedal. Celkový inštalovaný výkon slovenskej energetiky je približne osemtisíc megawatt a zimná špička predstavuje štyritisíc megawatt. „Všetko ale závisí od konkrétnej situácie. To, že máme dostatok napríklad vodných zdrojov, ešte neznamená, že sú v takom stave, aby sa dali okamžite zapojiť.“
TOMÁŠ KURTANSKÝ, tasr