
ILUSTRAČNÉ FOTO – JÁN KROŠLÁK
Iný úspešný podnikateľ každý večer spieva dcére uspávanku cez mobil.
Myslíte, že je to absurdné? Vôbec nie. Realita týchto dní.
Napriek tomu tretia nedeľa v júni patrí skoro všade na svete otcom. Aj zajtra dostane v Amerike takmer každý otec darček. Možno to budú zase veci, ktoré nikdy nechcel, nepotreboval a ani nevyužije. Maxikravaty šialených vzorov, okuliare so stieračmi, svetielkujúci opasok, čelenka s tykadlami, čokoláda. Všetko v štýle veľkolepého Dňa otcov, ktorý si Amerika nenechá ujsť už od roku 1924. Pekný a príjemný zvyk si postupne osvojili všetky anglicky hovoriace krajiny sveta, a po nich aj ostatné. Všade na svete je sviatkom, ktorý rodina oslávi slávnostným obedom a deti blahoželajú otcom.
Aj na Slovensku už niektorí otcovia dostávajú darčeky.
Deň otcov nepatrí medzi oficiálne sviatky, nie je ani v kalendári a možno ani nikdy nebude. Tiež nikto nikoho nenúti, aby ho oslavoval. Často totiž niet ani kedy… Mnohí otcovia chodia domov až po zotmení.
Mať takého otca, ako je Bill Cosby
Veľa detí dnes pozná lepšie televíznych otcov. Tí skutoční totiž nemajú čas, lebo zarábajú. Otcovia zo seriálov väčšinou nemajú chybu. So šarmom, vtipom a ľahkosťou vyriešia takmer všetko. Vari niet problému, s ktorým by si neporadili. Či už sú to krivé nohy, vyrážky, mastné vlasy, nemotorný nos pri bozkávaní, strata panenstva, prvé milovanie, prvá marihuanová cigareta, strata frajerky, katastrofálne vysvedčenie.
„Seriálový otecko aj seriálová mama sa k problému väčšinou postavia tak, ako by si to predstavoval aj psychológ. Všetky problémy riešia takmer ideálne – s humorom a nadhľadom, za účasti všetkých členov rodiny. Seriálový otecko je síce jedinečný, ale syna za vás nevychová,“ hovorí PhDr. Eva Matušková.
Prístup, s akým riešia problémy v rodine gynekológa Cosbyho, považuje takmer za ideálny.
Vytiahli ste už vysvedčenie a ukázali synovi, ako to urobil Bill Cosby?
Zverili ste sa mu, ako dopadlo vaše prvé milovanie?
Je to ťažké, však?
Žiaľ, v živote to väčšinou nie je ako v televíznom seriáli. Nie všetci otcovia sú takí láskaví ako šarmantný pôrodník, otec Bill Cosby, miláčik takmer všetkých detí aj adolescentov, ktorí seriál sledujú.
Dokonca ani táto obľúbená televízna hviezda, samotný Bill Cosby, nie je vo svojom ozajstnom živote takým ideálnym otcom, akého v seriáli predstavuje. Znalci jeho súkromia vedia, že jeho syn spáchal samovraždu.
„Noví otcovia“
Sociológovia na celom svete signalizujú, že úloha otcov v rodine sa za posledných 20 – 30 rokov výrazne zmenila. Ich prieskumy potvrdzujú, že v materskej role zďaleka nedošlo k takým výrazným zmenám ako práve v otcovskej.
Detský psychológ Zdeněk Matějíček dokonca tvrdí, že tak ako bola matka pre celý rad vedných odborov objavená v štyridsiatych a päťdesiatych rokoch 20. storočia, otec bol objavený v rokoch sedemdesiatych.
Sociologický termín noví otcovia zahŕňa aj tzv. zmenený „self image“ mužov-otcov, ktorí sú podľa dlhodobých výskumov psychológov a sociológov mäkší a priateľskejší, prestávajú vidieť rozdiely medzi ženskou a mužskou prácou v rodine. Dnešní mladí otcovia sa aj sami sebe javia nežnejší a citlivejší ako boli ich otcovia. Rakúski sociológovia si všimli, že za posledných dvadsať rokov sa účasť otcov na domácich prácach zvýšila deväťnásobne a pri starostlivosti o deti jedenásťnásobne.
Aj slovenskí muži sú ochotní venovať sa deťom oveľa viac ako v minulosti.
„Účasť otca v súčasnej rodine je vo všeobecnosti oveľa výraznejšia ako v minulosti,“ tvrdí sociológ PhDr. Peter Guráň.
Otcovia si však činnosti v rodine vyberajú. Celkom logicky si zvolia tie príjemnejšie aktivity – prechádzky, výlety, športovanie počas víkendu – a ženám naďalej ostávajú naďalej stereotypne nevyhnutné úkony ako upratovanie, varenie, nákupy.
Napriek tomu sa ešte stále vedú polemiky, či takáto zmena úlohy otca v rodine vedie vo všeobecnosti k lepšiemu či k horšiemu. Ešte stále silne prevláda názor, že muž je ten, čo má zarábať a žena sa má starať o rodinu.
Kedysi boli úlohy otca aj matky naozaj určené jednoznačnejšie.
Muži-otcovia to ironicky komentujú: Dnes už nie je celkom jasné, či otec má iba zarábať na živobytie rodiny, alebo aj vstávať v noci k dieťaťu. Ženy-matky v tom zmätok nemajú. Ani deti…
Najlepší ocko nemusí mať miery 90–60–90
Majka Žideková svojho ocka obdivuje a miluje. Vôbec jej neprekážajú polemiky sociológov či psychológov, ako muži ženštejú, ako sa dohadujú, či je vhodné alebo nevhodné, aby nosili zásteru. Najlepší a najkrajší ocko nemusí mať miery 90-60-90.
Svojho ocina vidí často s varechou, utierkou na riad, vysávačom.
A vôbec si nemyslí, že by bol príliš ženský. Jej rodičia si osvojili k štyrom vlastným štyroch súrodencov z detského domova. Otec Anton Židek bežne natrie na raňajky tridsať rožkov.
„Ocino je jednoducho super. Má skoro stále dobrú náladu. Ráno nikdy nevieme, akým spôsobom nás zobudí, má široký repertoár budenia, šteklí nás pierkom, kikiríka, napodobňuje rôznych vtáčikov a hoci je nás osem detí, dokáže sa s každým radovať.“
Igor Gula zo Šamorína je zase muž-otec, ktorý si dobrovoľne na niekoľko rokov zamenil tradičnú rolu v rodine s manželkou. Varil, pral, piekol, žehlil, zatiaľ čo jeho manželka odchádzala na týždňovky do Rakúska, aby uživila rodinu.
Neutrpela jeho mužská hrdosť?
„Dnes sa nemožno na to takto pozerať. Čo by sme z toho mali, keby som trval na tom, že nosím nohavice, a neuživil by som rodinu? Manželka ako zdravotná sestra našla ľahšie príležitosť pracovať a ja som súhlasil, že zostanem doma s deťmi.“
Dvaja synovia ho dodnes volajú matato.
Aj jedenásťročný Tomáš má mamu v zahraničí. Jeho otcovi, Mariánovi Hrabčákovi, odišla žena do Ameriky. A už sa nevrátila.
„Mamka nás opustila, keď sme boli ešte malí, ja som mal tri a brat dva roky. Odišla, a už sa k nám nevrátila, ocko zostal sám. Neviem prečo, je to najlepší ocko na svete.“
A tak si otec Hrabčák zo Sliepkoviec musel voľky-nevoľky obliecť zásteru a zobrať varechu do ruky. Robí to už šiesty rok.
Môže otec nahradiť matku?
O materskej láske sa často hovorí ako o čomsi všeobsiahlom, nezastupiteľnom a nenahraditeľnom.
Psychologička Eva Matušková tvrdí: „Je na tom veľa pravdy, ale psychologické poznatky posledných rokov hovoria, že vzťah dieťaťa k matke nemá základ v tom, že ho matka kŕmi a chráni pred telesnými nepríjemnosťami. Omnoho významnejší je fakt, že rodič chráni dieťa pred neznámym, nepriateľským, cudzím svetom a že mu dáva pocit bezpečia. Potreba istoty je totiž jednou z najdôležitejších potrieb ľudského života a ide o to, aby dieťa malo túto potrebu už od dojčenského veku vrchovato naplnenú. Darcom citovej istoty môže byť rovnako matka aj otec. Adoptívni rodičia či pestúni môžu byť dokonca jej výdatnejšími darcami ako biologickí rodičia.“
Otec môže teda pokojne zostať aj na materskej dovolenke. Výskumy ukázali, že muži reagujú na úsmevy dieťaťa rovnako ako ženy. Rovnako reagujú aj na detský plač, stavajú sa do najvhodnejšej vzdialenosti, aby ich dieťa mohlo vnímať, lezú s dieťaťom po podlahe, opakujú po ňom grimasy a nastavujú mu tzv. biologické zrkadlo.
Základný repertoár upokojujúcich a zabavovacích postojov je v podstate u žien aj mužov rovnaký.
Moderná psychológia ukazuje, že otec nie je svojou základnou psychologickou vybavenosťou nijako zásadne diskvalifikovaný z roly materského vychovávateľa. Mnohí otcovia sú takými dokonalými špecialistami v starostlivosti o dieťa, že môžu konkurovať aj tej najzručnejšej matke.