
Monika Bikárová si je istá, že ju v gelnickej nemocnici sterilizovali.
FOTO PRE SME – RÓBERT SÁNDOR
SPIŠSKÁ NOVÁ VES – Jediný zadokumentovaný prípad údajnej nedobrovoľnej sterilizácie riešil okresný súd v Spišskej Novej Vsi. Žaloba sa pritom opierala o porušenie ľudských práv.
Monika Bikárová z Gelnice tvrdí, že v roku 1986 po druhom pôrode cisárskym rezom ju proti jej vôli v Nemocnici s poliklinikou v Gelnici sterilizovali. Od nemocnice žiadala náhradu škody vo výške 400-tisíc korún. Senát jej žalobu zamietol.
Celý prípad sa bez akejkoľvek finančnej kompenzácie skončil aj pre gelnickú nemocnicu. Jej právny zástupca žiadal úhradu súdnych trov. Okresný súd túto požiadavku zamietol vzhľadom na sociálne pomery žalobkyne.
„Oni majú moc, ja som iba Rómka,“ povedala krátko po vynesení rozsudku Bikárová, ukazujúc na vedenie gelnickej nemocnice. „Som si istá, že ma sterilizovali. Je to však veľmi ťažko dokázať, pretože sa to stalo pred šestnástimi rokmi.“ Ako ďalej dodala, situáciu sťažila aj neprítomnosť jej právneho zástupcu. Ten sa totiž faxom ospravedlnil a súhlasil, aby pojednávanie prebehlo bez jeho prítomnosti.
O tom, že je údajne sterilizovaná, sa Monika Bikárová dozvedela v roku 1999, po operácii gynekologického charakteru. „Prečítala som si to v prepúšťacej správe. Povedal mi to aj jeden z lekárov,“ uviedla.
Riaditeľ nemocnice MUDr. Gejza Papp striktne odmieta myšlienku, že na pôde ich nemocnice vykonávali v minulosti nelegálne sterilizácie. „Tento spor je vykonštruovaný,“ tvrdí.
Súd vychádzal pri vynesení rozsudku z vyjadrení znaleckého ústavu, ktorý požiadal o odborný posudok. „Ten nedokazuje, že sterilita žalobkyne bola zapríčinená spôsobom, akým udáva,“ skonštatovala sudkyňa. Senát v tomto prípade neakceptoval odborný názor pražského gynekológa MUDr. K. Šneka, ktorý vo svojom písomnom stanovisku uvádza, že Monika Bikárová bola sterilizovaná.
Právny zástupca žalobkyne v auguste minulého roku sprostredkoval svojej klientke vyšetrenie v Thomayerovej nemocnici v Prahe. Ako uviedla sudkyňa, súd vychádzal z dokazovania, ktorého autorom bol Znalecký ústav. „Ten má pri súdnych sporoch najväčšiu váhu,“ vysvetlila. Stanovisko pražského gynekológa akceptoval súd iba ako odborný názor.
ERIKA KARASOVÁ
Informácia o nelegálnych sterilizáciach rómskych žien sa objavila v správe Ligy aktivistov pre ľudské práva, ktorá bola napísaná pre Európsku komisiu ako jeden z podkladov na záverečnú správu o Slovensku za rok 2000. Viacerí rómski lídri, napríklad predseda Strany rómskej koalície Ladislav Fízik, so správou nesúhlasili.