ra v úvodnom súboji s Belgickom, keď musel doťahovať náskok súpera. Aj prepracovaná belgická defenzíva však vyrobila hrubý kiks, po ktorom Suzuki vyrovnal a naštartoval japonskú sebadôveru. Remíza 2:2 dala tímu krídla a ten si vzápätí poradil aj s Ruskom. Po premiérovej výhre na MS mali domáci futbalisti situáciu pevne v rukách a v poslednom súboji s Tuniskom si už šancu postúpiť z prvého miesta a vyhnúť sa v osemfinále Brazílii nenechali vziať. S Tureckom majú predsa len väčšiu šancu, veď obe krajiny sú v najlepšej šestnástke prvý raz.
Z druhého miesta postúpili Belgičania, ktorým na to stačilo jediné víťazstvo. Po remíze s Japonskom síce nepochopiteľne poľavili s outsiderom skupiny Tuniskom (Afričania boli blízko k trom bodom), no v rozhodujúcej chvíli opäť zapli. S Rusmi potrebovali vyhrať a najmä vďaka kapitánovi Wilmotsovi sa im to aj podarilo. Stredopoliar Schalke, ktorý o týždeň oslávi 33. narodeniny, mal prsty v dôležitom góle na 2:1 a tretí do Nigmatulinovej siete pridal sám. Belgický tréner Robert Waseige po MS definitívne vo funkcii končí, ale bez ohľadu na ďalšie výsledky tímu môže domov odchádzať spokojný.
Postupové reči totiž na rozdiel od Olega Romanceva na lavičke Ruska veľmi neviedol. Romancev napriek chabým výsledkom tímu v príprave tvrdil, že jeho tím dokáže v pravej chvíli zapnúť. Hernú prevahu však mal len proti slabému Tunisku. Zostávajúce dva duely nezískali Rusi ani bod a najmä s Belgičanmi bola ich hra akoby bez koncepcie. Len 18-ročný Syčev zo Spartaka Moskva dokázal narobiť obrane súpera vietor. A tak Romancevovi nezostávalo nič iné, len odstúpiť. Aj keby tak neurobil, ďalej by určite nepokračoval. Rusi mali pred šampionátom totiž oveľa vyššie ambície. (rh)