BRATISLAVA - Poslanec Ján Langoš neuspel v parlamente s návrhom poslať bývalých pracovníkov komunistickej ŠtB, ktorí teraz pôsobia v Slovenskej informačnej službe, do zálohy alebo do iných organizačných zložiek rezortu vnútra. Langoš svoju iniciatívu predniesol pri rokovaní o zákone o ochrane utajovaných skutočností. Ide o zákon, ktorý je postavený na štandardoch Severoatlantickej aliancie.
Za Langošov návrh hlasovalo zo 107 prítomných 45 poslancov KDH, SDK, SMK, poslanci LDÚ Švec a Budaj. Z opozície sa pridal len Oberhauser zo SNS. Proti boli poslanci SDĽ, z HZDS Topoli, Tkáč, Cuper a Orava z SDK. Väčšina poslancov HZDS, SNS a SOP sa zdržala hlasovania.
Langoš tvrdí, že je neprijateľné, aby v tajných službách pracovali príslušníci pod krycou identitou, o ktorých sa nedá s istotou tvrdiť, že neboli riadení príslušníkmi tajných služieb ZSSR.
Zákon o ochrane utajovaných skutočností predpokladá zriadenie Národného bezpečnostného úradu. Ten bude podliehať priamo vláde. Úrad bude spravovať tajné informácie a preverovať osoby prichádzajúce do styku s utajovanými skutočnosťami.
Poslanec Jozef Tuchyňa presadzoval, aby sa pracovníkom Národného bezpečnostného úradu nestala osoba, ktorá pôsobila v Štátnej bezpečnosti. Ani tento návrh však v parlamente neprešiel. Langoš k nespoľahlivým osobám pre potreby zákona o ochrane utajovaných skutočností zaradil ľudí, ktorí pracovali vo vojenskej kontrarozviedke, v správe sledovania, v správach rozviedky a kontrarozviedky, v správe ochrany straníckych a štátnych činiteľov, správe pasov a víz či v spravodajskej správe generálneho štábu.
Na výčitky opozície, že so svojím návrhom prichádza viac ako desať rokov po Nežnej revolúcii, Langoš odpovedal: „V otázkach takej dôležitosti, ako je bezpečnosť štátu, nikdy nie je neskoro.“
V zákone sa určujú štyri stupne utajenia informácií, ktoré majú byť v záujme SR. Osoby, ktoré prídu do styku s utajovanými skutočnosťami, sa vopred preveria. Nesmú požívať alkoholické nápoje alebo iné návykové látky. Špeciálne sa budú preverovať osoby, ktoré prídu do styku s tajnými a prísne tajnými informáciami.
O zákone ako o celku budú poslanci hlasovať až dnes. Krátko pred záverečným tretím hlasovaním poslanec SDĽ P. Kanis upozornil snemovňu na chyby pri schvaľovaní pozmeňovacích návrhov, a preto sa zákon vráti späť do druhého čítania.
IGOR STUPŇAN