TIPY na víkend

BRATISLAVA

* Počas Dní bavorskej kultúry v Bratislave je až do nedele v Národnom osvetovom centre sprístupnená výstava Karpatskí Nemci medzi nami. Expozícia predstavuje dejiny a kultúru karpatských Nemcov prostredníctvom zhromaždených predmetov materiálnej a duchovnej kultúry zo zbierky Múzea kultúry karpatských Nemcov, špecializovaného múzea SNM.

Súčasťou Bavorských dní je aj knižná výstava Literatúra súčasnosti pre nemecky hovoriace deti, ktorá je prístupná v bratislavskom Národnom osvetovom centre do konca týždňa. Expozícia prináša prehľad najvýznamnejších kníh pre deti a mládež Nemecka a po nemecky hovoriacich susedných krajín Švajčiarska a Rakúska. Predstavuje 155 kníh - obrázkových, detských s príbehmi, mládežníckych románov, antológií, lyrických zväzkov a faktografickej literatúry. Mnohí z autorov vystavených diel sú už v Nemecku považovaní za „klasikov“. Ich diela sú často prekladané a v mnohých krajinách sa tešia veľkej obľube. Patria medzi nich napríklad Michael Ende, Peter Härtling, Frederik Hetmann, Dimiter Inkiow, Paul Maar a Christine Nöstlingerová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

* Olejomaľby a bronzové plastiky rýb od autorov Dávida Švorca a Andreja Margoča si môžu pozrieť návštevníci výstavy nazvanej Ryby a Múzy, ktorú otvorili v bratislavskom dekoračnom štúdiu Decor Interiér. Obaja mladí umelci sú absolventmi piateho ročníka Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Švorc sa zameral na tvorbu obrazov, pričom inšpiráciou mu bola grécka mytológia, ktorá spomína deväť žien ako múzy, z ktorých sa postupne zjavujú len tri. „V mojich dielach som sa rozhodol zobraziť pôvodných deväť múz ako ženské akty. Každá múza má svoj vlastný, charakteristický atribút,“ uviedol k svojim dielam autor.

Margočova tvorba zachytáva podoby rýb, ktoré vystihujú vlastný štýl a postoj. Umelec pracuje výhradne s bronzom, ktorý si sám spracováva a upravuje. Výstava bude sprístupnená do 12. júla.

SkryťVypnúť reklamu

TRNAVA

* Až päťdesiat rokov po smrti zakladateľskej osobnosti slovenského sochárstva Jána Koniarka bude jeho dielo vystavené v stálej expozícii. Okolo 60 diel našlo strechu nad hlavou v prístavbe trnavskej galérie, ktorá nesie jeho meno. Riaditeľka galérie Viera Jančeková na dnešnej tlačovej konferencii informovala, že stála sochárska expozícia jedného autora je slovenským unikátom. V slovenských pomeroch novinkou budú aj grafické značky pri všetkých bronzových dielach, ktoré upozorňujú na možnosť vnímať umenie aj hmatom. Samotný výstavný priestor je tiež netradičný, architektka prístavby Kopplovho kaštieľa dala prednosť skleneným stenám, a tak pozadie Koniarkovým sochám tvoria historické trnavské hradby.

Prístavba Galérie Jána Koniarka podľa Jančekovej stála viac ako 14 miliónov korún, okrem stálej výstavy v nej bude priestor aj pre depozity. Ráta sa aj s interaktívnym využitím jej niektorých častí, napríklad pre modelovanie a prvé sochárske pokusy detských návštevníkov galérie.

SkryťVypnúť reklamu

Svetobežník Ján Koniarek (1878-1952) študoval v Budapešti, Ríme a Mníchove. Od roku 1924 žil v Trnave, v roku 1941 ho povolali za profesora modelovania do Bratislavy. Pochovaný je v Trnave. Koniarek je autorom pomníkov M. R. Štefánika a Antona Bernoláka v Trnave, Jána Hollého v Borskom Mikuláši, ale aj veľkého množstva komornejších diel.

NITRA

* Jubilejnú výstavu scénografie zo zbierok Divadelného ústavu Bratislava a Divadla Andreja Bagara v Nitre s názvom František Perger reminiscencie sprístupnili v Art Galérii v Nitre. Keďže väčšina scén vytvorená Pergerom zanikla v čase spolu s ukončením predstavení jednotlivých hier, expozícia ponúka návštevníkom jeho kresby, návrhy, plány a zvlášť jeho makety a diela, ktoré majú dnes veľkú výtvarnú hodnotu z hľadiska dokumentárneho, estetického a filozofického. Autor v nich potvrdzuje, že scénografická tvorba je svojbytnou umeleckou disciplínou aj na tejto úrovni, je nezávislou a existuje bez iných scénických artefaktov, ako herectvo, svetlo, hudba, choreografia a iné. Výstava potrvá do 26. júna.

SkryťVypnúť reklamu

STRÁŽSKE

* Novú stálu expozíciu diel Ladislava Medňanského sprístupnili v kaštieli Strážky v Spišskej Belej. Za účasti popredných predstaviteľov kultúrneho, spoločenského a politického života tu predstavia 30 autorových diel z akvizičného nákupu Slovenskej národnej galérie z roku 2000. Pri príležitosti 150. výročia maliarovho narodenia odhalili aj pamätnú tabuľu na jeho počesť.

Ladislav Medňanský (1852-1919) je významným predstaviteľom stredoeurópskeho maliarstva konca 19. a začiatku 20. storočia. Narodil sa v šľachtickej rodine, ktorá sa v roku 1862 prisťahovala do kaštieľa v Strážkach. Tu vznikli umelcove prvé diela a po štúdiu v Mníchove a na parížskej École des Beaux Arts sa do kaštieľa vracia. V tomto prostredí mal svoj jediný stály ateliér, kde mohol pokojne pracovať aj na veľkoformátových dielach.

SkryťVypnúť reklamu

SNG spravuje kaštieľ v Strážkach od roku 1972, keď zomrela posledná dedička pozostalosti, autorova neter Margita Czóbelová. Po jej smrti prešlo vyše sto Medňanského diel do majetku galérie, ďalších vyše 80 obrazov a kresieb získala SNG v akvizičnom nákupe z roku 2000. V súčasnosti sa v kaštieli nachádza stála expozícia Historického portrétu 18. a 19. storočia na Spiši a dobové interiéry. Osobitnú časť tvorí historická knižnica so vzácnymi exemplármi zo 16. až 20. storočia.

KOŠICE

* Výstavu obrazov akademického sochára Martina Račka (1959) sprístupnili v historických priestoroch archeologického náleziska Dolná brána na Hlavnej ulici v Košiciach. Rozmerné maľby v teplých, zemitých farebných tónoch vytvárajú pôsobivý kontrast umeniu v interiéri zo začiatku 13. storočia. Motívy sú jednoduché, dominujú medzi nimi malé príbehy, tanečníci a figurálne motívy.

SkryťVypnúť reklamu

Martin Račko absolvoval štúdium v odbore dizajn na VŠVU v Bratislave. Jeho cesta k maľbe viedla od riešenia interiérov, dizajnérskeho solitéru k plošnému oživeniu a dotvoreniu priestoru. „V kontexte doterajšej umeleckej aktivity je maľba Martina Račka zaujímavým fenoménom, ktorý sa pri naznačenom smerovaní rozvíja do originálneho umeleckého programu,“ uviedol kurátor výstavy Viktor Jasaň. Výťažok z aukcie vystaveného výtvarného diela autor venoval Spoločnosti detskej onkológie. Výstava, ktorá je úvodným podujatím v novootvorených priestoroch Dolnej brány, potrvá do 12. júla. (tasr, sita)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 307
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 338
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 909
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 863
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 392
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu