Som si vedomá, že SME je denník liberálneho zamerania, a preto automatické členstvo podnikateľských subjektov v Slovenskej obchodnej a priemyselnej komore nie je zhodné s duchom ideí, ktoré SME prezentuje. Nie je však správne rozdielnosť názorov a presvedčení prezentovať takýmto útočným a nepodloženým spôsobom. Nech už je názor na komoru akýkoľvek, nemôžem na základe vlastných skúseností povedať, že by som sa pri svojej práci, t. j. pri poskytovaní služieb podnikateľom, akýmkoľvek spôsobom bezprávne obohacovala alebo získavala politický vplyv. V SOPK ako verejnoprávnej inštitúcii pracujem na princípe zamestnaneckého pomeru, nevykonávam podnikateľské aktivity a pri vystupovaní v mene SOPK nepreferujem žiadne politické strany. Svoje politické presvedčenie prejavujem ako volič vo voľbách a to je moja súkromná vec.
Nechcem a nemôžem tu teraz vyratúvať výsledky dosiahnuté za posledných deväť rokov pri podpore a pomoci podnikateľským subjektom pri ich činnosti, to je predmetom výročných správ (ktoré sú dostupné) a tiež hodnotení zahraničných inštitúcií a partnerov. Viem len jedno: že všetky politické reprezentácie tohto štátu, ktoré zostavovali jednotlivé vlády a tie uskutočňovali oficiálnu ekonomickú diplomaciu doma alebo priamo v zahraničí (najmä v štátoch EÚ), navštevovali pravidelne obchodné a priemyselné komory – na najvyššej úrovni – a tam lobovali za také dôležité ekonomické záujmy, akými sú vstup zahraničného kapitálu do SR, podpora vstupu SR do EÚ a pod. Určite by do týchto komôr nešli, keby mali pocit, že sú to zbytočné a bezvýznamné organizácie.
V obrátenom garde je to tak isto, mnohé zahraničné, najmä ekonomické delegácie požadujú zakomponovať do svojho pracovného programu v SR aj stretnutie s predstaviteľmi SOPK na pôde.
Pritom je veľmi smutné, ak táto verejnoprávna inštitúcia napriek svojmu niekoľkoročnému úsiliu nemá ani len priestory na štandardnej úrovni a tiesni sa v niekoľkých podnájmoch, keďže jej pôvodný majetok bol v roku 1948 zhabaný a pri svojom vzniku v roku 1992 uprednostnila vybudovanie regionálnych štruktúr na úkor reprezentatívneho sídla ústredia v Bratislave.
Idea obchodných a priemyselných komôr je v Európe známa niekoľko storočí a sama SOPK môže nadviazať na úspešnú 150-ročnú históriu. Len v Bratislave (obmedzím sa na toto mesto, keďže reprezentujem tento región) bývalá Bratislavská obchodná a priemyselná komora v rokoch 1850 až 1948:
* postavila obchodný palác – dnes je to hlavná budova Univerzity Komenského,
* založila Plodinovu burzu,
* iniciovala vznik učňovského školstva a podporovala ho,
* založila tradícu Medzinárodných dunajských veľtrhov,
* organizovala a finančne podporovala vysielanie živnostníkov na stáže do zahraničia,
* organizovala spoločné účasti slovenských podnikateľov na zahraničných veľtrhoch a výstavách a vykonala mnohé ďalšie činnosti dôležité pre rozvoj tohto mesta a regiónu.
Súčasná SOPK, ktorá sa plne hlási k následníctvu po tejto inštitúcii, si tieto aktivity spolu s mnohými ďalšími vždy brala za svoje a s nemalým úspechom ich aj uskutočňovala.
Je mi preto veľmi ľúto, že je tu evidentná snaha znehodnotiť prácu našich predchodcov, ale aj nás, dnešných pracovníkov tejto inštitúcie.
Ing. ANNA TÓTHOVÁ
(Autorka je riaditeľkou Bratislavskej regionálnej komory SOPK)