ené čísla mierne predstihli aj očakávania odvetvových analytikov. Podľa nich sa spoločnosť dokázala vyhnúť kríze, ktora postihla mnohých jej konkurentov,“ komentovala hospodárske výsledky britská BBC News.
Dôvodom tak výrazného nárastu zisku však nie je žiadny zázrak v riadení doterajších aktivít spoločnosti. K pozitívnym číslam prispela predovšetkým minuloročná kúpa nemeckého Mannesmannu a založenie dcérskej spoločnosti Verizon Wireless v USA.
Podľa šéfa spoločnosti Vodafone Chrisa Genta sú priaznivé údaje aj výsledkom toho, že spoločnosť poľavila vo svojom globálnom „ťažení“ a začala sa viac sústreďovať na zlepšenie svojho celkového hospodárenia. „Akvizičná aktivita by sa mala v porovnaní s predošlými dvomi až tromi rokmi znížiť“, vyhlásil Gent. Vďaka expanzívnej politike jeho spoločnosti vzrástol počet registrovaných zákazníkov o viac ako polovicu.
Podľa niektorých analytikov však včera zverejnené údaje čiastočne zahmlievajú situáciu. BBC News považuje za problémové práve započítanie kúpy Mannesmannu. Jeho zákazníci na jednej strane výrazne prispeli k zisku spoločnosti, no na druhej strane výdavky na jeho nákup v údajoch Vodafone zachytené nie sú. Ak by sa tieto dohady potvrdili, tak rekordný zisk by sa zmenil na stratu prevyšujúcu osem miliárd libier. Pozitívne výsledky úplne „ignorujú“ akcie spoločnosti. Ich cena aj počas včerajšieho obchodovania pomaly klesala.
Vodafone i naďalej ostáva vedúcim hráčom na britskom trhu, kde jeho podiel na trhu prevyšuje 28 percent. „Rast na trhu Veľkej Británie ťahajú predovšetkým mobilné telefóny na predplatené karty. Tie dnes používa viac ako dve tretiny zákazníkov“, komentuje BBC News.
Predstavitelia spoločnosti sa pred novinármi „posťažovali“, že pozitívne čísla zatieňuje kúpa nemeckého Mannesmannu. Odvtedy už rozvinul Vodafone svoje aktivity aj v Španielsku, Írsku, Švajčiarsku, Rumunsku, Mexiku, Číne a Japonsku. Okrem toho je spoločnosť zastúpená na všetkých kontinentoch sveta.
TOMÁŠ KUČA, Sydney