
foto MIRKA HOROBOVÁ
jšie. Takmer vo všetkých je 100-percentná nezamestnanosť a poznajú tam absolútnu chudobu. Sociálne postavenie Rómov nich osadách je podstatne nižšie ako Rómov, ktorí sú integrovaní vo väčšine populácie.
Odlišná je aj ich demografia. Kým na Slovensku sa rodí z roka na rok menej detí a vek prvorodičiek sa posúva do neskoršieho obdobia, v osadách to neplatí. Deti sa rodia aj 14-15-ročným dievčatám. Na druhej strane úmrtnosť detí, ale aj dospelých je vyššia. Priemerná dĺžka života Rómov je nižšia ako priemer. Podľa odhadov sociológov sa rómski muži dožívajú 55 rokov a ženy 59, v osadách ešte menej. Celkový priemer na Slovensku je u mužov 67 rokov a žien 74.
Rómovia v osadách vykazujú silné znaky apatie a vyžadujú špecifický prístup ako k ľuďom sociálne znevýhodneným, ktorí sa vlastnou snahou nevymania zo svojho prostredia. „Keby sme do toho prostredia dali akékoľvek iné dieťa, vyrastie nám človek, ktorého maximálnou a zrejme nesplnenou ambíciou bude stať sa krajčírkou, šičkou, ale aj to ostáva často nesplneným snom,“ hovorí sociológ Michal Vašečka.
Východisko vidí v sieti terénnych pracovníkov, ktorí budú pracovať priamo v osadách. „Je to návrat k sieti spred roku 1989, ale v inej podobe,“ povedal Vašečka, Zrušenie siete sociálnych pracovníkov po roku 1990 považuje za chybu. (hr)