
Mariánsky stĺp bol v minulosti dominantnou pôvodne hlavného stredovekého námestia Žiliny. Kamenná socha, pôvodne celá pozlátená, pochádza z 2. polovice 18. storočia, jej autor nie je známy. Je to typické barokové dielo z obdobia protireformácie. V súlade s ikonografickými pravidlami stojí Immaculata s hviezdičkovou aureolou na zemeguli, okolo ktorej sa ovíja had. Ako symbol zla a pokušenia symbolizoval v protireformačných dielach aj protestantizmus.
ŽILINA - Už vyše roka je stĺp so sochou Panny Márie Immaculaty na Mariánskom námestí skrytý za lešením. Dôvodom je jeho rekonštrukcia, skončiť mala už vlani na sklonku leta. Po odbornom prieskume však práce ustali, samotná rekonštrukcia sa začala pred niekoľkými dňami.
Približne 850-tisícové náklady hradí mesto, podľa riaditeľa mestského investorského útvaru Miroslava Hromca by mal byť mariánsky stĺp opäť v plnej kráse asi v polovici júla.
Odborníci považujú mariánsky stĺp v Žiline za cenný doklad vývoja barokového sochárstva na Slovensku. Agresívne žilinské podnebie ho však časom úplne znehodnotilo, k poškodeniu prispeli aj priľahlé lipy, z ktorých lepok padá na sochu. Kovové prvky zhrdzaveli, zlátenie začalo opadávať. Celý povrch zaniesli nečistoty, mach a stekajúca hrdza, niektoré časti sčerneli.
„V soche sa objavili trhliny, nastalo jej postupné deštruovanie,“ hovorí Darina Arce z Pamiatkového ústavu v Žiline. Pamiatkari poukazujú na rozbujnené stromy, ktoré svojím lepkom prispeli k poškodeniu sochy. „Bolo by potrebné zredukovať stromy, socha sa v nich stráca,“ tvrdí Arce.