NITRA - Rozvoj Nitry obmedzuje nedostatočná kapacita čistiarne odpadových vôd. Objavili sa už prípady, že štátne orgány zamietli žiadosť o pripojenie na kanalizáciu. Ľudia nemali inú možnosť ako zabrzdiť podnikateľské aktivity alebo cisternami odvážať odpadové vody inde. Neskôr štát žiadateľom udeľoval povolenie na základe legislatívnej výnimky.
Dodnes prevádzkovaná čistiareň, ktorá bola postavená v roku 1968, prekračuje povolené normy jednotlivých ukazovateľov čistenia vody. Pre mesto, ktoré má vyše 87-tisíc obyvateľov, už nestačí.
Nitra má však desať rokov rozostavanú čistiareň, ktorá má plánovanú tri razy vyššiu kapacitu ako stará. Jej dobudovanie je vyčíslené na 530 miliónov korún, čo je suma o 180 miliónov vyššia ako rozpočet mesta. Zo zákona je však mesto zodpovedné za odvedenie a čistenie odpadových vôd. „Požiadali sme preto o príspevok z fondu ISPA, ktorý predstavuje 50 percent z celkových nákladov na dokončenie stavby. Hoci žiadateľom bolo mesto, konečným prijímateľom podpory sa stal nitriansky odštepný závod Západoslovenských vodární a kanalizácií. Vznikla rozporná situácia, radnica mala investovať finančné prostriedky do cudzieho majetku. Preto sme žiadali o prevod rozostavanej čistiarne do majetku mesta. Prevod je zavŕšený, no prijímateľom finančnej pomoci zostali aj naďalej vodárne. Keď štátne orgány požiadali o zmenu prijímateľa financií, tak v Bruseli začali projekt opäť preverovať,“ povedal primátor Nitry Jozef Prokeš, ktorý bol rozhodnutím prekvapený: „Dôvod na to nie je, pretože technické údaje projektu sa nemenia.“
JANA BEŇOVÁ