V minulých dňoch sme sa s údivom dozvedeli, že v nedeľu 23. júna sa na hipodróme v pražskej Veľkej Chuchli pobeží už 82. české derby. O necelý mesiac sa v bratislavskom Starom háji bude o „modrú stuhu“ zápoliť len desiaty raz a pretože obe republiky vznikli v roku 1993, nešlo nám do hlavy, čo to pri Vltave vymysleli.
Aj editor českého turfového internetového servera Finiš Martin Cáp sa pred niekoľkými týždňami pozastavil nad týmto nezmyslom, a preto požiadal riaditeľa centrálneho českého hipodrómu Petra Drahoša o vysvetlenie. Z jeho odpovede sa potom dozvedel, že „derby v Prahe má dostatok znakov toho, aby sa dalo hovoriť o priamej kontinuite, napr. derby má stále rovnaké propozície, je otvorené zahraničným koňom a od prvého ročníka v roku 1921 sa koná na tom istom mieste v pražskej Veľkej Chuchli.
Pozrime sa však na vznik česko-slovenských dostihov o modrú stuhu. Po vzniku prvej ČSR sa 28. marca 1919 v pražskom hoteli Saský dvůr konala zakladajúca schôdza československého Jockey Clubu, za ktorého člena zvolili aj známeho slovenského chovateľa športových a dostihových koní, ale aj majiteľa dostihovej stajne Jána Pálffyho zo Smoleníc. Prvé derby sa v Prahe bežalo 22. mája 1921 pod názvom Cena československého Jockey Clubu a až o rok neskôr dostalo názov Československé derby. V oboch prípadoch išlo o dostihy spoločného štátu Čechov a Slovákov, ktorých miestom konania bol (a až do roku 1992 zostal) pražský hipodróm.
Po rozdelení Česko-Slovenska v roku 1993 nebola v českých či slovenských kuloároch reč o nástupníctve a ani o privlastnení si histórie žiadnych, tobôž nie očividne spoločných dostihov. Svedčia o tom aj slová riaditeľa bratislavského Závodiska Mariána Šurdu, ktorý na okraj novovzniknutej situácie povedal: „Organizátor turfového diania v pražskej Veľkej Chuchli spoločnosť TMM v tomto roku neprávom označila klasické dostihy s názvom České derby číslom 82. Kontinuálne tým svojvoľne nadviazala na prvé dostihy o modrú stuhu, ktoré sa v Prahe bežali v roku 1921 a boli jednoznačne spoločnou testáciou českých a slovenských koní s povolením štartovať aj koňom zahraničných majiteľov. Tieto dostihy organizoval spoločný česko-slovenský Jockey club, ktorého členmi boli Česi i Slováci.“
Je zaujímavé, že po roku 1993 začali aj v Prahe číslovať klasické dostihy od jednotky a vlani sa bežala ich deviata repríza. Teraz to má byť inak a dovolíme si tvrdiť, že s hrubým zásahom do turfovej histórie.
JURAJ GRESSNER