Verheugen nechce oneskorené rozšírenie

ŠTRASBURG - Európsky komisár pre rozšírenie Günter Verheugen včera v Európskom parlamente v Štrasburgu varoval pred oneskorením tohto procesu, ktoré môžu spôsobiť nezhody členských štátov.

V diskusii s poslancami zároveň upozornil, že výhody rozšírenia nedostanú obyvatelia únie zadarmo. Okrem nákladov na rozšírenie treba otvorene diskutovať aj o tom, koľko by stálo, keby k rozšíreniu nedošlo.

„Myslím, že by sme mali ľuďom povedať, že nedostanú značné politické a ekonomické výhody rozšírenia zadarmo. Očakáva sa od nás solidarita a je v našom záujme ju ukázať,“ vyhlásil Verheugen. „Áno, o nákladoch na rozšírenie by sa malo podrobne diskutovať. Ale potom diskutujme aj o nákladoch na nerozšírenie,“ vyzval komisár.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Verheugena neprekvapujú ťažkosti, ktoré vznikli v spore okolo poskytnutia priamych platieb pre poľnohospodárov. Signál, ktorý v pondelok vyslala nedohoda ministrov zahraničia o tejto otázke, však vyvolal v kandidátskych krajinách neistotu. „Vždy môžu nastať isté oneskorenia. Ale varujem pred oneskorením, ktoré by bolo výsledkom toho, že sa nemôžu členské štáty medzi sebou dohodnúť,“ vyhlásil komisár pred europoslancami.

Na neblokovanie procesu rozšírenia vyzval včera aj Európsky parlament. V návrhu rezolúcie o rozšírení vyzval členské krajiny, aby nekládli kandidátskym krajinám žiadne nové podmienky.

Podľa predsedu zahraničného výboru Elmara Broka parlament plne podporuje cieľ únie, aby sa nové členské krajiny zúčastnili na budúcich voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2004. „Preto je nevyhnutné, aby sa rokovania ukončili tento rok (na decembrovom summite) v Kodani,“ zdôraznil Brok.

SkryťVypnúť reklamu

V návrhu rezolúcie, ktorej je autorom, vyzýva členské krajiny, aby nekládli kandidátom žiadne nové prekážky. Zdôrazňuje, že kandidáti budú hodnotení výlučne podľa vlastných výsledkov. (tasr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 472
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 127
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 697
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 698
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 016
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 264
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 747
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu