
Podpredseda vlády Ivan Mikloš po neúspechu poslaneckého návrhu prichádza s vlastnou verziou zákona o konflikte záujmov. Na snímke Mikloš (vľavo) debatuje s ministrom školstva Petrom Ponickým. FOTO TASR - VLADIMÍR BENKO
BRATISLAVA - Potom, čo poslanci v máji neprijali návrh zákona o konflikte záujmov, vicepremiér Ivan Mikloš predložil na zasadnutí vlády podobný návrh. Vláda ho večra mimoriadne zaradila do svojho programu a aj jednomyseľne schválila. Mikloš chce, aby bol zákon prijatý v skrátenom legislatívnom konaní.
Návrh sa vzťahuje na okruh niekoľko tisíc osôb vrátane sudcov, prokurátorov či funkcionárov samosprávy. Povinnosť podávať majetkové priznanie podľa neho majú mať aj manželia a osoby žijúce v spoločnej domácnosti.
Zákon by bol však účinný až od 1. január 2003 a štátnym tajomníkom by podľa neho spočíval poslanecký mandát. Poslancami by mohli byť aj funkcionári samosprávy.
Poslanecký návrh zákona v parlamente nepodporili hlavne poslanci HZDS a KDH. Hlasovania sa zdržalo aj niekoľko poslancov SDKÚ a SMK.
„Ak tam bude ten princíp spočívania mandátu pre štátnych tajomníkov, tak sa pravdepodobnosť, že KDH bude za, zvyšuje. Ale aby som to mohol povedať definitívne, musel by som návrh vidieť,“ povedal Vladimír Palko z KDH. „My sme mali výhrady proti viacerým bodom toho zákona, nie len proti tým štátnym tajomníkom,“ tvrdí Mária Sabolová, ďalšia poslankyňa KDH.
Odporcovia nesúhlasili s tým, že štátni funkcionári by nemohli zároveň pôsobiť v samosprávnych orgánoch obcí a nepáčila sa im ani povinnosť podávania majetkových priznaní rodinných príslušníkov.
„Výhrady, ktoré sa mali k tomu pôvodnému zneniu zákona, sme jasne definovali. Aby sme mohli vládny návrh podporiť, nemôže ísť o žiadne kozmetické úpravy,“ vyhlásila Oľga Keltošová z HZDS.
Predbežnú podporu Miklošovmu návrhu vyjadril predseda ministerského klubu SMK Pál Csáky. „Máme informácie, že výhrady, ktoré boli vznesené v Národnej rade, boli odstránené.“ Zároveň pripúšťa, že návrh zákona má slúžiť na „prezentáciu určitých osobností“.
Aj ostatné koaličné strany sa už vyjadrili, že vládny návrh zákona v parlamente podporia. SDĽ a SOP jednohlasne hlasovali aj za pôvodný poslanecký návrh. (rp, tasr)