BELEHRAD - Srbskej vládnej koalícii, ktorá v októbri 2000 spoločne zosadila Slobodana Miloševiča, hrozí kríza. Poslanci demokratickej strany Srbska (DSS) juhoslovanského prezidenta Vojislava Koštunicu včera opustili parlament. Vyjadrili tak svoj protest proti zrušeniu mandátov 21 svojich kolegov.
Administratívna rada parlamentu v utorok schválila rozhodnutie vládnej koalície DOS (Demokratická opozícia Srbska) zrušiť mandáty 50 poslancom, ktorí svojou častou neúčasťou blokujú prácu zákonodarného zboru. Niektorí z obvinených poslancov svoju absenciu na rokovaniach vysvetlili a členmi snemu zostali, iní dobrovoľne odstúpili.
Koštunicovi poslanci sa však hneď ohradili a vyhlásili, že toto rozhodnutie neprijmú. Včera všetkých 45 zástupcov DSS pred odchodom z budovy parlamentu odovzdalo poslanecké preukazy. Koštunica nazýva absencie svojich poslancov legitímnou politickou taktikou. Podpredseda strany Dragan Maršičanin tlači povedal, že poslanci jeho strany sa už nebudú zúčastňovať na práci srbského parlamentu, a ten sa tým podľa neho stáva „nelegálnym“.
Blízky Koštunicov spolupracovník Dejan Mihajlov odvolanie poslancov označil za prevrat a povedal, že zrušenie 50 mandátov je „priamym porušením vôle voličov. Smerujeme k totalitarizácii režimu“, zdôraznil.
Šéf parlamentnej frakcie vládnucej DOS Čedomir Jovanovič uviedol, že koalícia bude pokračovať aj bez DSS. Obvinil bývalých spojencov z toho, že sa „dištancujú od programu, ktorý podporili ich vlastní voliči“.
Ostatné strany sa v spore pridali na stranu premiéra Djindjiča a jeho DOS. Bez Koštunicovcov sa však pohodlná väčšina koalície výrazne oslabila. Pred odchodom 45 poslancov mala vláda v 250-člennom parlamente 176 zástupcov.
Srbský parlament ovládajú poslanci osemnásťčlennej koalície, ktorej členom je aj Koštunicova DSS. Táto strana však už viac než rok pravidelne vystupuje proti svojim partnerom. Minulý piatok oznámila, že zostavila tieňový parlament. V marci stiahla Koštunicova strana svojich zástupcov zo srbskej vlády Zorana Djindjiča, ktorú obvinila z korupcie. Prestala sa tiež zúčastňovať na práci koalície. Priepasť medzi dvoma hlavnými politikmi krajiny, bývalými spolubojovníkmi proti Miloševičovi - Koštunicom a Djindjičom - sa nebezpečne prehĺbila.
(čtk, reuters, tasr)