
FOTO - ČTK
Môže ešte niečo v posledných hodinách pred voľbami výrazne ovplyvniť volebný výsledok?
„Prekvapenie ešte prísť môže. Doterajšie preferencie voličov sú pomerne plytké a väzba k stranám je len vlažná. Značná časť voličov sa skôr bezradne pohybuje medzi stranami. Nejaký výrazný ťah vo volebnej kampani, alebo súhra okolností, či počasie, všetko môže mať svoj vplyv.“
Pripisujete nevyhranenosť voličov aj predvolebnej kampani a tomu, ako ju strany viedli?
„Určite a zároveň aj celej politickej situácii. Všetci hlavní predstavitelia politických strán povedali, že sú ochotní spolupracovať so všetkými. Vystríhali sa aj vzájomných útokov. Už predvolebná situácia bola neprehľadná - pravicová strana robila v minulosti ľavicovú politiku, ľavicová strana pravicovú a to všetko viedlo k zneprehľadneniu politiky. Dá sa povedať, že tá ponuka politických strán bola dosť neurčitá. Preto výsledok záleží na ťažko predvídateľných veciach - na emotívnych faktoroch, alebo situácii, ktorá sa môže objaviť na poslednú chvíľu.“
Posledné prieskumy hovorili o víťazstve sociálnych demokratov. Čím si to vysvetľujete?
„V dlhej sérii prieskumov za posledný mesiac celkom bezpečne viedla ODS. Až v poslednom týždni sa situácia začala obracať a zdá sa, že sociálna demokracia pôsobila presvedčivejšie. V kampani ODS nebola jasná správa pre voličov.“
Ako by ste charakterizovali kampaň? Dlho pôsobila unaveným dojmom.
„Súhlasím, že bola unavená a málo vecná. Akoby bola na pol plynu. Žiadne výrazné nápady. Úplne chýbala hlavná a dominantná téma volieb.“
Prečo chýba silná téma ?
„Je to tým, že súčasná politická elita je už vyčerpaná, vo funkciách je už dlho. Je to aj tým, že prevažuje kabinetný štýl politiky, ktorá sa robí zadnými vrátkami a nerobí sa pred verejnosťou. Volič vo voľbách v roku 1998 vlastne ani nemohol rozhodnúť. Situáciu rozhodujú predstavitelia politických špičiek, ktorí sú už do značnej miery unavení a opotrebovaní.“
Sú tieto voľby niečím výnimočné? Líšia sa v niečom od tých predchádzajúcich?
„Myslím, že nie. Voľby v 96 aj 98 aj 2002 nie sú vecné, chýba im téma, neodohráva sa nejaký významný spoločenský zápas. Naša spoločnosť uviazla kdesi na polceste medzi Východom a Západom a nemôže sa pohnúť z miesta.“
Ako sa odrazí na povolebnej situácii, že Miloš Zeman odchádza z aktívnej politiky?
„Bude to skôr pozitívne. V poslednom čase bol nový šéf ČSSD Vladimír Špidla práve v dôsledku jednoznačnosti schopný povedať jasné slovo svojim voličom. Tá jednoznačnosť je v sociálnej demokracii niečím novým, pretože donedávna sa za sociálnu demokraciu ozývali len dva hlasy - jeden Zeman, druhý Špidla a bolo to také nejednotné. Sociálna demokracia celkom rozumne dala hlavný dôraz na Špidlu, keď už Zeman odchádza.“
Dočká sa Česká republika po dlhšom čase väčšinovej vlády?
„Je to veľmi pravdepodobné. Myslím, že všetky politické sily sa budú usilovať o väčšinovú vládu. Menšinová vláda by bola jasne porážkou celej politickej reprezentácie.“
Očakávate, že do povolebného vývoja zasiahne výraznejšie prezident Václav Havel?
„Prezident má značné právomoci pri poverovaní zostavením vlády. Som presvedčený, že bude hľadať také vládne usporiadanie, ktoré bude mať šancu na prijatie v novom parlamente. Bude sa snažiť vymenovať vládu, ktorá prejde na prvýkrát.“
Do parlamentu sa pravdepodobne dostanú strany, ktoré tam sedeli doteraz a nikto nový nepríde. Je už česká scéna stabilizovaná?
„Nie. Je tu prípad Štvorkoalície, ktorá sa zmenila na dvojkoalíciu. Už to indikuje, že politická scéna ešte nemá zďaleka trvalú či konečnú podobu. Nesmieme zabudnúť na malé strany, ktorých je veľmi veľa. Už ich samotná existencia a potreba, aby vznikali, ukazuje, že tá scéna ešte úplne obsadená nie je.“
Akú vládu očakávate? Ľavicovú alebo pravicovú?
„Skôr vznikne vláda stredová vo svojej reálnej politike. Či sa bude oháňať sloganmi ľavicovými alebo pravicovými, už také podstatné nie je.“
MAREK CHORVATOVIČ