BRATISLAVA – Na Slovensku je viac ako tristo vodných diel a skoro všetky chátrajú. Vodohospodári nemajú peniaze na opravy.
„Z hľadiska obyvateľstva sú vodné diela na Slovensku bezpečné. Ľuďom žijúcim v ich okolí nebezpečenstvo nehrozí. Všetky priehrady vrátane starých historických sú pod trvalým a nezávislým technicko-bezpečnostným dohľadom,“ hovorí technicko-prevádzkový riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku v Banskej Štiavnici Ladislav Podkonický.
Priehrady však starnú a mnohé z nich podľa Podkonického treba rekonštruovať, urobiť rozsiahle opravy najmä bezpečnostných a technologických zariadení, ale aj betónov a murív, ktoré rokmi strácajú na kvalite.
„Treba robiť a dopĺňať protipriesakové opatrenia a iné. Ak sa tieto rekonštrukcie budú naďalej zanedbávať, priehrady sa môžu stať nebezpečnými a niektoré budeme musieť vypustiť alebo znížiť prevádzkové hladiny,“ hovorí Podkonický.
Podnik spravuje 289 našich vodných diel. Najstaršia je takmer päťstoročná Veľká vodárenská nádrž pri Banskej Štiavnici z roku 1510, na druhej strane je síce funkčné, ale stále nedokončené Gabčíkovo a najnovšia vodárenská nádrž Turček.
Z tristo priehrad sa len osem nesmie využívať na rekreačné účely, pretože slúžia ako zásobárne pitnej vody. Využitie tých ostatných je záležitosťou miest a obcí.