Referendum v Sudáne

Hlasovanie v Sudáne sa začalo v nedeľu oslavami v metropole Džuba. Prevažne černošský a kresťanský Juh sa chce odtrhnúť od arabského a moslimského Severu.

Hlasovanie v Sudánskom referende sa začalo v nedeľu triumfálnymi oslavami v metropole Džuba. Juh, ktorý je prevažne černošský a kresťanský alebo animistický, sa chce odtrhnúť od severu, ktorý je najmä arabský a moslimský.

Muž v juhosudánskom meste Džuba stojí v rade na hlasovanie v referende o rozdelení najväčšej africkej krajiny na dve časti. Jan. 9, 2011. (AP Photo/Jerome Delay)

Pozorovatelia Európskej únie prichádzajú dohliadať na priebeh referenda v hlasovacej miestnosti v meste Um Durman. Jan. 10, 2011. (AP Photo/Abd Raouf)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Juhosudánci s celým ich imaním sa na riečnych člnoch vracajú na juh krajiny do prístavu v meste Džuba. Jan 10, 2011. (AP Photo/Jerome Delay)

Juhosudánska žena si kupuje pitnú vodu od predavača na autobusovej stanici v štvrti Mandela, na okraji hlavného mesta Chartúm. Jan. 10, 2011. (AP Photo/Nasser Nasser)

Juhosudánec sedí pri svojom majetku na autobusovej stanici v štvrti Mandela v Chartúme. Jan. 10, 2011. (AP Photo/Nasser Nasser)

Člen referendovej komisie odchádza počas prestávky z hlasovacej miestnosti. Nápis na stene hovorí Príďte v mieri. Jan. 10, 2011. (AP Photo/Nasser Nasser)

Juhosudánka Alica v malej miestnosti na lodi. Je jednou z viac než 100 000 južných Sudáncov, ktorí doteraz žili na severe a pre referendum o nezávislosti sa vrátili na juh. Jan. 9, 2011. (AP Photo/Pete Muller)

SkryťVypnúť reklamu

Odovzdávanie hlasovacieho lístka v meste Džuba. Kresťanský juh očakáva, že sa odtrhne od prevažne moslimského severu. Jan. 10, 2011. (AP Photo/Pete Muller)

Muži v meste Džuba čakajú v rade, aby mohli hlasovať v referende. Jan 10, 2011. (AP Photo/Jerome Delay)

Žena odovzdáva hlasovací lístok v hlasovacej miestnosti na okraji hlavného mesta Chartúm. Jan. 10, 2011. (AP Photo/Nasser Nasser)

Ľudia už skoro ráno stoja v rade na odovzdanie hlasu v meste Džuba. Jan. 9, 2011. (AP Photo/Pete Muller)

Policajt dohliada na priebeh referenda na svojom poste pred hlasovacou miestnosťou. Jan. 9, 2011. (AP Photo/Pete Muller)

Plastové fľaše a neporiadok po ľuďoch stojacich v dlhých radoch po zavretí hlasovacej miestnosti. Jan 9, 2011. (AP Photo/Jerome Delay)

Sudánci v Tel Avive mávajú na podporu referendu v ich krajine vlajkami Južného Sudánu. Jan. 9, 2011. (AP Photo/Ariel Schalit)

SkryťVypnúť reklamu

Pri prašnej ceste do malej dedinky Peiti na juhu Sudánu sa nachádza značka, ktorá ukazuje smer k hlasovacej miestnosti. Jan 9, 2011. (AP Photo/Jerome Delay)

Ťažko ozbrojení juhosudánski vojaci strážia pred hlasovacou miestnosťou v hlavnom meste Južného Sudánu, Džube. 9, 2011. (AP Photo/Pete Muller)

Mladí pastieri dobytka, ozbrojení lukom a šípmi, skáču po tom ako uvideli zahraničného návštevníka. Jan 9, 2011. (AP Photo/Jerome Delay)

Ľudia nedočkavo čakajú na otvorenie hlasovacej miestnosti v meste Džuba. Jan. 9, 2011. (AP Photo/Pete Muller)

Muž odhlasoval v miestnosti v štvrti Haj Yousef hlavného mesta Chartúm. Jan. 9, 2011. (AP Photo/Nasser Nasser)

Stovky ľudí stoja dlhé hodiny v radoch, aby mohli odovzdať svoj hlas v referende. Jan. 9, 2011. (AP Photo/Sayyid Azim)

SkryťVypnúť reklamu

Autor: TASR/AP

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 496
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 173
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 699
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 786
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 992
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 529
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 772
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 505
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu