Berlín 12. júna (TASR) - Reprezentatívna štúdia, ktorú v utorok predstavilo verejnosti Spolkové ministerstvo práce v Berlíne, odhalila nepríjemnú skutočnosť - čoraz viac ľudí zapojených do pracovného procesu sa v Nemecku stáva obeťami mobbingu - šikanovania zo strany nadriadených, ale aj svojich kolegov, konštatuje dnešné vydanie nemeckého denníka Die Welt.
"Obeťou mobbingu sa môže stať každý z nás," tvrdí štátna tajomníčka ministerstva práce Ulrike Mascherová. Riziko však nie je u každého rovnaké, konkretizuje Die Welt.
Mobbingom sú v Nemecku postihnuté predovšetkým ženy, ktoré sú na pracoviskách až dvojnásobne vystavené nepriateľským postojom diskriminácii a osočovaniu ako muži. Vo viac ako 50 percentách je prameňom takéhoto postoja bezprostredný nadriadený dotyčnej pracovníčky - prípadne sa na mobbingu zúčastňuje.
Šikanovanie na pracovisku sa prejavuje vo viacerých formách. Najčastejšie ide o ohováranie a urážky, úmyselné informovanie ostatných kolegov o nedostatočnom pracovnom výkone alebo chybách pracovníka.
Ľudia sa však sťažujú aj na urážky, zlomyseľnosti, zatajovanie dôležitých informácií, súvisiacich bezprostredne s prácou, a dokonca aj na fyzické útoky, pokračuje denník.
Zaujímavé je pritom zistenie autorov štúdie, že šikanovatelia zvyčajne nechcú svoje obete vyštvať z miesta. Za najčastejšie motívy nevľúdneho prístupu k jednému či viacerým pracovníkom možno považovať obavy z konkurencie, závisť alebo kritické pripomienky pracovníka.
Dôsledky šikanovania sú však veľmi závažné. U polovice šikanovaných pracovníkov sa objavili neurózy, demotivácia, strata vo vlastné schopnosti, vyskytli sa choroby obehového ústrojenstva. Známe sú však aj prípady, keď obeť mobbingu reaguje nečakane energicky a kvôli ochrane svojich práv sa obráti na súd.