Galapágske ostrovy vážne ohrozuje havária ekvádorského tankera Jessica. Ten minulý týždeň v stredu stroskotal na plytčine pri brehoch ostrova San Cristóbal. V piatok sa do mora vylialo takmer tristo ton nafty, ktorá teraz ohrozuje unikátne živočíchy na ostrovoch. Galapágy patria do zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO.
Ekvádorský minister životného prostredie Rodoldo Rendón pre miestny denník La Hora povedal, že takmer 760-tisíc litrov nafty a iného paliva z lode naklonenej v uhle 45 stupňov vytvorilo v oblasti Galapág škvrnu s rozlohou približne 1200 kilometrov štvorcových. Vláda preto včera požiadala o zahraničnú pomoc pri likvidácii škvrny. Morský prúd posúva naftu ku kolónii uškatcov na ostrove Santa Fé. Podľa denníka Diario Hoy zatiaľ nie je ohrozená žiadna z 10-tisíc vzácnych galapágskych korytnačiek. Tie sa spolu s ostatnými živočíchmi stali inšpiráciou pre Charlesa Darwina pri vzniku jeho známej evolučnej teórie.
Ekvádor nedisponuje potrebným zariadením na likvidáciu naftových škvŕn na mori. Prvá skupina amerických expertov, ktorú o pomoc požiadali správcovia Národného parku Galapágy, do postihnutej oblasti priletela už v nedeľu.
Škvrna sa šíri rýchlosťou 1,5 km/h
Čistiace práce brzdí nepriaznivé počasie. Americkým a ekvádorským expertom sa doteraz podarilo zachytiť 78-tisíc litrov ropných látok. „Situácia je vážna, pretože z havarovaného plavidla môže každú chvíľu vytiecť ďalšia masa paliva,“ zdôraznil Rendón. Ekvádorské médiá v tejto súvislosti začali pochybovať, či je ešte možné zabrániť ďalšiemu úniku chemickej látky. „Naše úsilie sa sústredí na likvidáciu zvyšných 155-tisíc litrov nafty, ktoré v tankeri zostali,“ dodal Rendón. „Ide iba o územie, ktoré sme si stanovili ako problematickú oblasť,“ povedal o oblasti dosiaľ pokrytej ropnou škvrnou. No podľa Franklina Bucheliho, riaditeľa národného parku, sa škvrna aj naďalej rozširuje rýchlosťou pol uzla (1,5 kilometra za hodinu) smerom k ostrovu Santa Fé a Santa Cruz.
V ohrozenej oblasti pokračujú očisťovacie práce pomocou rozpúšťacích a disperzných látok, zatiaľ čo okolo lode americkí experti rozmiestnili špeciálne plaváky, ktoré majú zabrániť ďalšiemu rozšíreniu naftovej škvrny.
Jessica nemala záchranný systém
Ekvádorská loď Jessica nedisponovala záchranným a protiznečisťovacím zariadením. Tamojšie zákony totiž podobné prístroje pri lodiach s podobnou veľkosťou nevyžadujú.
„Legislatíva už teraz nezabráni rozširovaniu masy nafty a vykurovacieho oleja ohrozujúceho zvieratá,“ píše denník Diario Hoy. Ekvádorské televízne stanice už odvysielali zábery zvierat, ktorých telá pokryla nafta.
(taa)