om španielsky minister zahraničia Josep Piqué.
Veľvyslanci „pätnástky“ sa k tejto téme vrátia v stredu s cieľom vypracovať nový kompromisný návrh. Ako konečný termín na dosiahnutie dohody si stanovili jesenný summit únie, ktorý sa bude konať 24. - 25. októbra v Bruseli.
Piqué a komisár Günter Verheugen na tlačovej konferencii vysvetlili, že sa „pätnástka“ zhoduje vo všetkých bodoch poľnohospodárskej kapitoly s výnimkou podpôr. Cieľom naďalej zostáva dospieť k spoločnému stanovisku k tejto kapitole do konca júna, aby sa o ňom mohlo začať rokovať s kandidátmi.
Jediným sporným bodom teda je, ako formulovať otázku priamych podpôr, prípadne či ju úplne vynechať. Predsedajúce Španielsko s podporou väčšiny presadzovalo, aby bol do spoločnej pozície „pätnástky“ prednesený januárový návrh Európskej komisie poskytnúť nováčikom po vstupe 25 percent sumy priamych poľnohospodárskych platieb. Nemecko, Holandsko, Británia a Švédsko naopak chceli, aby sa o tejto otázke rokovalo neskôr. Zdôvodnili to okrem iného tým, že nemôžu priznávať poľnohospodárske podpory, dokiaľ nebude s konečnou platnosťou známe, koľko nových členov do EÚ vstúpi.
V kompromisnej formulácii navrhnutej Španielskom priznali, že priame podpory sú súčasťou „acquis communautaire“, legislatívy EÚ v širokom zmysle, a navrhovali odložiť rokovania na neskoršie. Zatiaľ čo Nemci a Holanďania boli proti prakticky zo zásady, Briti a Švédi naznačovali, že by ich mohlo obmäkčiť pridanie zmienky o berlínskom summite z roku 1999, ktorý priame platby novým krajinám uprel.
Ministri sa včera zhodli na piatich zásadách, ktorými sa chceli riadiť pri poľnohospodárskom rokovaní s kandidátmi. Stanovili, že rozširovacie rokovanie nemôžu nijako spájať s debatou o reforme spoločnej poľnohospodárskej politiky, že po uplynutí prechodných období musí v rozšírenej EÚ platiť len jedna poľnohospodárska politika, že nemôžu prekročiť finančné stropy dohodnuté pred tromi rokmi v Berlíne a že konečným limitom na dohodu o všetkom je bruselský summit v tomto roku v októbri.
Priame podpory predstavujú v dnešnej EÚ kľúčový zdroj príjmov poľnohospodárov. Predstavujú zhruba 60 percent poľnohospodárskeho rozpočtu únie, ktorý je každoročne asi 40 miliárd eur.
(čtk)