BRATISLAVA - Deficit štátneho rozpočtu nebude 3,5, ale 4,5 percenta hrubého domáceho produktu. Tak znie nový zámer vlády vo fiškálnej politike, ktorý včera prerokovali ekonomickí ministri. Terajší predpoklad vývoja verejných financií je taký, že bez ďalších dodatočných opatrení by úroveň 4,5 percenta mala byť splniteľná,“ povedal vicepremiér Ivan Mikloš po rokovaní ekonomických ministrov. „Nemalo by to vytvárať tlak na úrokové sadzby ani ďalší tlak na zmenu kurzu,“ dodal.
Nový cieľ má oporu v materiáli o rizikách štátneho rozpočtu na tento rok, kde sa počíta s mínusom oproti schválenému rozpočtu 8 až 10 miliárd korún. „Ten materiál potvrdil, že pôvodné odhady boli prehnané,“ upozornil Mikloš na prvú prognózu rizík, ktorá ešte hovorila o sume 26 miliárd.
Podľa vicepremiéra je možné, že v skutočnosti budú rozpočtové riziká dokonca aj nižšie. „Ministerstvo potvrdilo, že by z predaja licencií UMTS mohol štát získať plánovaných 4,5 miliardy korún,“ poznamenal. Navyše aj prebytky recyklačného fondu by mohli tvoriť príjmy štátneho rozpočtu a znížiť tak riziká.
Schodok 4,5 percenta začlenila do aktualizovaného menového programu aj Národná banka Slovenska. Podľa jej guvernéra Mariána Juska materiál rezortu financií zreálnil deficit verejných financií. „O 10 miliárd korún vyšší alebo nižší deficit nemôže vyvolať tlak na domáci dopyt a vývoj zahraničného obchodu,“ povedal Jusko.
Rozpočtové riziká sa koncentrujú najmä na strane príjmov, kde tvoria 12,5 miliardy korún. Čiastočne ich však vyrovnajú dodatočné príjmy za deblokácie, dividendy a dane. Výpadok na strane príjmov predstavuje tri miliardy korún. (jj, sita)