
Otváranie nových diaľničných úsekov je obľúbenou súčasťou politickej agendy. Premiér Mikuláš Dzurinda sa už viackrát zaujímal napríklad o stav prác na diaľničnom tuneli Branisko. S blížiacimi sa voľbami sa výstavba diaľnic zintenzívni. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Rozbeh diaľničnej výstavby sa postaral o oživenie slovenského stavebníctva, ktorého výkonnosť sa v posledných ôsmich mesiacoch pohybovala v mínusových hodnotách. Podľa Štatistického úradu SR v apríli objem stavebných prác vzrástol na 6,4 miliardy korún. Oproti aprílu minulého roka to predstavuje v posledných mesiacoch nevídaný deväťpercentný nárast.
Podľa analytika Ľudovej banky Mária Blaščáka je aprílové oživenie priaznivé aj keď po zohľadnení sezónnych vplyvov produkcia klesla o 2,3 percenta.
Práce, ktoré zdvihli výsledky stavebníkov, smerovali prevažne do výstavby diaľnic. S blížiacim sa koncom volebného obdobia možno podľa Blaščáka očakávať ďalšie zintenzívnenie najmä dokončovacích prác. „Otváranie ďalších úsekov diaľnic je totiž na Slovensku pomerne obľúbenou formou prezentácie úspechov vládnych garnitúr,“ povedal. Naštartovanie výstavby diaľnic je podmienené aj dodržaním zmluvných podmienok s Európskou investičnou bankou. Tá na rozširovanie slovenskej diaľničnej siete finančne prispieva.
Posilnenie prác na diaľniciach sa premietne nárastom v oblasti inžinierskych stavieb. V ďalších mesiacoch však zároveň podľa Blaščáka klesne stavebná produkcia v oblasti novej výstavby bytov. „Stavebníctvu by určite pomohla aj expanzia priemyselných parkov, kde možno realizovať veľký objem stavebných prác. Prioritou však naďalej ostáva dostavba diaľničnej siete,“ povedal.
Oživenie očakávajú aj samotné stavebné firmy. Dopyt po stavebných prácach v máji hodnotili respondenti v rámci pravidelného prieskumu Štatistického úradu pozitívnejšie ako v apríli. Podľa odhadov firiem by od júna do augusta nemalo dôjsť k zmenám vo vývoji zamestnanosti. Súčasný počet pracovníkov v najbližších troch mesiacoch nebudú meniť podniky, ktoré sa na celkovej zamestnanosti odvetvia podieľajú 55 percentami. Približne štvrtina predpokladá zvyšovanie a osemnásť percent znižovanie stavov.
TOMÁŠ KURTANSKÝ