
Problémový predaj akcií VSŽ v posledný vlaňajší deň obchodovania na bratislavskej burze znepríjmnil život viacerým ministrom. Tentokrát by mohol predaj prebehnúť bez vyšetrovania. FOTO – TASR
BRATISLAVA, KOŠICE – Pomer síl vo VSŽ sa znova zmení. Ekonomickí ministri uvažujú o predaji vyše šestnástich percent košického holdingu z portfólia FNM. Akcie by mal podľa návrhu fondu kúpiť americký U.S. Steel Corp., ktorý pred dvoma rokmi získal od VSŽ hutnícke jadro a dnes vlastní aj štvrtinu akcií celého holdingu.
Američania by mali od FNM nakúpiť akcie po 160 korún za kus, čo je cena, pri ktorej kupovali akcie finanční žraloci v netransparentnom burzovom obchode z konca minulého roka. Ešte predtým o týchto akciách rokovali so zástupcami štátu predstavitelia U.S. Steel, ale štátom žiadaná cena bola pre oceliarne privysoká.
„Vtedy od nás chceli, aby sme zaplatili vyše sedemsto korún za akciu, čo bolo po odrátaní vyplatenej dividendy stále násobkom súčasnej ceny,“ vysvetlil náhly záujem o akcie Ján Bača z košických U.S. Steel. FNM zinkasuje za akcie VSŽ vyše 433 miliónov korún.
Požadovaná cena však z trhovou nekorešponduje ani teraz. Cena jednej akcie VSŽ na burze v týchto dňoch osciluje okolo 220 korún, čo je o 60 korún viac, ako chce FNM od amerického investora. Navyše jeho podiel vo VSŽ sa po transakcii zvýši na 41 percent a podľa zákona tak bude musieť ponúknuť odkúpenie akcií VSŽ aj ostatným drobným akcionárom.
FNM v analýze, ktorú majú na stole všetci ekonomickí ministri, argumentuje, že predaj akcií VSŽ americkému investorovi dáva „reálnu záruku záujmu veľkého akcionára na ďalšom rozvoji podnikov v skupine VSŽ a dlhodobej obchodnej spolupráci s U.S. Steel Košice“.
Za ďalšie pozitíva predaja akcií vopred určenej firme označil fond krátkosť spôsobu takéhoto riešenia a fakt, že po zvýšení podielu Američanov vo VSŽ zo súčasných 25,54 na 41 percent by tento akcionár aj za podpory ďalších podielnikov mohol prijímať také rozhodnutia, ktoré budú vychádzať z transakčných dokumentov vo veci „odškodnenia akcionárov“ z príjmov zo splatenej pohľadávky U.S. Steel.
Naopak, FNM sa po predvianočnej skúsenosti vyhýba ďalšiemu predaju akcií cez kapitálový trh. Dôvodom je nedostatočná záruka transparentnosti a neistota vygenerovania najlepšej ceny. Fond sa chce vyhnúť aj vyhláseniu tendra. Fond totiž považuje verejnú súťaž za nevýhodnú pre jej časovú náročnosť a nemožnosť zaviazať kupujúceho záväzkom ďalšieho rozvoja spoločnosti, prípadne zamestnanosti v regióne východného Slovenska. Ani ponechanie akcií vo svojom portfóliu by podľa FNM neprinieslo žiadne výhody, pretože sa neočakáva výplata dividend.
Prezident FNM Jozef Kojda v máji potvrdil, že o akcie z portfólia fondu má záujem aj druhá veľká akcionárska skupina vo VSŽ. Tou je konzorcium finančných skupín Penta Group, J&T a Istrokapitál. Podľa Kojdu je pre fond jedným z rozhodujúcich kritérií cena.
TOMÁŠ VELECKÝ, sita