BRATISLAVA – Príbehy ľudí, ktorí trpeli schizofréniou, sú vďačným námetom pre filmárov. Oscarový film Čistá duša o matematikovi, nositeľovi Nobelovej ceny, ktorý trpí preludmi a pocitom, že ho ohrozujú tajomní nepriatelia, napríklad oceňujú aj psychiatri.
„Svet schizofrenického pacienta, jeho utrpenie sú vykreslené verne,“ hovorí Pavel Černák, riaditeľ psychiatrickej nemocnice v Pezinku.
Ľudí s „rozštiepenou dušou“ je aj na Slovensku asi 50 000, teda asi jedno percento populácie. Riziko je rovnaké u mužov i žien.
Schizofrénii sa hovorí aj choroba mladých – postihuje najčastejšie ľudí medzi 15 až 35 rokom.
Príčin ochorenia je veľa – vrodené dispozície na duševné choroby, poruchy prenosu informácií medzi mozgovými bunkami, významné sú tiež vplyvy okolia – zlé rodinné vzťahy a dlhodobá nadmerná psychická záťaž. Príznaky sú tiež rôznorodé. Časté sú halucinácie a bludy – chorý má pocit, že ho niekto prenasleduje, počuje a vidí postavy a hlasy, ktoré neexistujú. Pacienti strácajú záujem komunikovať, pokúšajú sa o samovraždu.
Schizofrénia sa kedysi liečila drastickými metódami – pacientom sa vrážal klin do mozgu, neskôr pichali inzulínové injekcie. V päťdesiatych rokoch bol vynájdený liek chlórpromazín. Najmodernejšie sú dnes tzv. antipsychotiká II. generácie, ktoré majú menej nežiaducich účinkov – pacienti sa dokážu koncentrovať, učiť, ich sexualita nie je utlmená.
„Je to ochorenie ako každé iné, títo pacienti nesmú byť druhoradí, pokiaľ ide o rozdeľovanie peňazí zo zdrojov na zdravotníctvo,“ hovorí Černák. „Až tretina chorých má dnes šancu, že pri správnej liečbe sa vylieči do takej miery, že sa vráti do normálneho života, tretina má tzv. dobrú prognózu, že ochorenie sa nebude príliš často opakovať,“ hovorí psychiater Ján Pečeňák.
Dnes sa psychiatri snažia o odtabuizovanie choroby. O ľuďoch so schizofréniou sa totiž točia aj iné príbehy ako Čistá duša. „Filmy ako Psycho, kde je človek s touto chorobou zobrazený ako vrah, narobia veľa zla,“ hovorí Petr Nawka, psychiater z Michaloviec, kde prebieha projekt s cieľom prispieť k znovuzaradeniu ľudí do bežného života. Onedlho začne fungovať kaviareň, ktorú budú viesť ľudia s týmto ochorením. (mar)