
ILUSTRAČNÉ FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Spochybnenie registrácie nesúvisí s vlečúcou sa kauzou okolo neoprávnene zvýšených cien, ktoré UPC účtuje od februára 2002 a proti ktorým protestujú tisíce spotrebiteľov. Zrušenie registrácie hrozí UPC preto, že dlhodobo nemá vyrovnané autorské práva na diela, ktoré šíri, ani zmluvy s vysielateľmi programov zo zahraničia. Podľa riaditeľky kancelárie licenčnej rady Jarmily Grujbárovej 90 percent ostatných operátorov práva platí.
UPC a jej dcérske spoločnosti dostali z tohto dôvodu nedávno od rady sériu pokút (sedemkrát po 300-tisíc korún). Po odvolaní káblovky Najvyšší súd pre formálne chyby pokuty zrušil, hoci povedal, že káblovka naozaj zákon porušila. Rozsudky do včera neboli doručené.
Rada v správnych konaniach pokračuje. Podľa Grujbárovej totiž súdne rozhodnutia neriešia otázku, čo ďalej. „Z tohto dôvodu sme opätovne preskúmali všetky spisy skupiny UPC.“ Výsledkom je, že rada v dvoch prípadoch navrhne na dnešnom zasadnutí začať konanie kvôli zrušeniu registrácie - UPC a Trnavatelu, patriacemu tiež pod UPC.
Podľa vysvetlenia povereného hovorcu UPC Štefana Vadocza káblovka sa zatiaľ dohodla o platení iba s niektorými zahraničnými vysielateľmi. S inými nie, „pre neochotu niektorých organizácií, ktoré u nás zastupujú vysielateľov, rokovať o zladení podmienok zmlúv s našimi zákonmi a pre neprimerané podmienky“, ktoré by zdraželi jej službu. Niektorí vysielatelia, napríklad české televízie, by porušili svoje dohody s inými partnermi, keby písomne súhlasili s vysielaním svojich programov na Slovensku. Podľa UPC práva na vysielanie niektorých programov ani nie je možné vyrovnať v súlade so slovenským zákonom.
UPC od vlani neplatí za autorské práva ani Slovenskému ochrannému zväzu autorskému. Podľa UPC mala SOZA nadnesené požiadavky, preto káblovka zatiaľ platí len sumy dohodnuté ešte v roku 2000, a to do súdneho depozitu. UPC dala v tejto veci na súd žalobu, aby on určil sumu, ktorú má platiť. (ru)