Niektoré preto povedali radikálne nie: „Za týchto podmienok externé štúdium poskytovať nebudeme,“ vyslovil sa pred časom rektor Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.
V podobnom duchu reagoval aj rektor Prešovskej univerzity Karl Feč, ktorý spolu s dekanmi rozhodol, že tento rok diaľkových študentov neprijmú.
„Naše fakulty deklarovali túto možnosť za splnenia určitých podmienok a tie neboli splnené. Dekani preto rozhodli, že tento rok bude pauza a budeme iniciovať novelizáciu zákona o vysokých školách, aby bolo externé štúdium spoplatňované alebo v rozpočte kompenzované v plnej výške,“ vysvetlil rektor.
Redaktori denníka SME obvolali všetky fakulty vysokých škôl a informovali sa, či budú v novom školskom roku externé štúdium otvárať, alebo nie (pozri tabuľka). Väčšina škôl uviedla, že externé štúdium poskytovať bude, mnohé z nich však v menšej miere alebo inej forme (dištančné štúdium).
Niektoré školy o tom ešte stále len uvažujú. Dekan jednej fakulty pre SME povedal, že vysoké školy hľadajú spôsoby, ako peniaze za štúdium vyberať naďalej. „Keby boli pedagógovia aj pri práci takí tvoriví, ako pri hľadaní cesty ako obísť zákon, mali by sme najlepšie školstvo na svete.“
Na Právnickej fakulte UK už dnes deklarujú, že peniaze budú vyberať aj naďalej. Dekan Mojmír Mamojka pre STV povedal, že študenti budú naďalej prispievať na náklady spojené so štúdiom. Nový zákon to podľa neho nezakazuje: „Zrejme sa bude uhrádzať tak ako predtým úhrada na organizačno-technické zabezpečenie štúdia a z tých peňazí obyčajne organizácie, s ktorými máme dohody o zabezpečení bakalárskeho štúdia, dajú nejakú sumu formou darovania úplne legálne fakulte a z toho sa zrejme budú uhrádzať aj mzdy učiteľov,“ myslí si M. Mamojka.
(sr, koš)