Bratislava 10. júna (TASR) - Zriadiť novú Slovenskú zdravotnícku akadémiu navrhuje skupina poslancov NR SR vedená Alojzom Rakúsom (KDH). V nej by mali pôsobiť tri nové fakulty.
Fakulta ošetrovateľstva a zdravotníckych odborných štúdií by mala poskytovať bakalárske štúdium v odbore ošetrovateľstvo, rádiológia, záchranár a fyzioterapia. Fakulta verejného zdravotníctva by takisto v bakalárskom štúdiu mala vyučovať odborníkov pre štátne zdravotné ústavy. Fakulta zdravotníckych špecializačných štúdií bude zabezpečovať odborné štúdium v medicíne a postgraduálne vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov.
Minister zdravotníctva SR Roman Kováč podporil uvedený návrh s tým, že poukázal na potrebu vyššieho vzdelania zdravotných sestier zvlášť potrebné pri vstupe Slovenska do Európskej únie. Poukázal tiež na to, že sa znižuje počet odborníkov pracujúcich v štátnych zdravotných ústavoch na Slovensku, a preto je nevyhnutné urýchlene vzdelávať ďalších expertov. Konštatoval, že postgraduálne vzdelávanie patrí do rúk štátu, to je garantom kvality vzdelávania a kvality zdravotnej starostlivosti.
Odmietavé stanovisko k zriadeniu Slovenskej zdravotníckej akadémie prišlo od Ministerstva školstva SR, Rady vysokých škôl, Slovenskej rektorskej konferencie a Klubu dekanov Slovenska. Na rokovaní výboru pre zdravotníctvo ho prezentoval prvý prodekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského Martin Dúbrava. Argumentoval tým, že vznik takéhoto rezortného školstva nesie so sebou inú kvalitu akademických slobôd a nie je kompatibilné s iným vysokoškolským vzdelávaním. Podľa jeho slov nie je správne, aby vznikali osobitné vysoké školy na poskytovanie študijných potrieb Slovenska. Dúbrava ako ďalší argument uviedol, že odbory ošetrovateľstvo a verejné zdravotníctvo sú akreditované na vysokých školách tak, ako to ukladá súčasný zákon.