
Toni Morrisonová. FOTO - ARCHÍV
Jedna z ôsmich ženských nositeliek Nobelovej ceny za literatúru Toni Morrisonová potešila v roku 1998 po šesťročnej odmlke svojich priaznivcov siedmym a zatiaľ posledným románom Raj. „Najorginálnejší príbeh, ktorý Morrisonová kedy napísala,“ privítal knihu časopis New Yorker.
Pred niekoľkými dňami vyšiel jej český preklad ako pripomienka, že prvá dáma amerického románu oslávila sedemdesiate narodeniny.
Raj predstavuje záverečný diel voľnej trilógie mapujúcej rôzne podoby lásky. Po románe Milovaná, za ktorý dostala Pulitzerovu cenu, a románe Jazz je Raj spodobením lásky ako túžby po bezpečí a dokonalosti v nedokonalom svete. Zápas medzi mužom a ženou je tu inšpirovaný napätím, ktoré v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch spôsobila radikálna premena ženskej úlohy.
Toni Morrisonová sa narodila v Ohiu, prednášala angličtinu a humanitné vedy a od polovice šesťdesiatych rokov pôsobila ako redaktorka prestížneho nakladateľstva Random House. V roku 1981 ju vymenovali za členku Americkej akadémie umenia a písomníctva. Väčšina jej liteárneho diela - aj posledný román - odráža skúsenosť čiernej Ameriky.
„Pôvodne som chcela román nazvať Vojna, ale nakladateľ nesúhlasil,“ hovorí Toni Morrisonová v rozhovore uverejnenom na stránkach amerického internetového kníhkupectva Amazon.com.
„Pokúsila som sa ukázať, že raj existuje v rámci našej predstavivosti. Môj raj nemá nič spoločné s Dantovým realistickým rajom obklopeným hrôzami, ani s tým, ako si raj predstavujeme v súčasnom svete, ako akýsi Disneyland.“
Morrisonovú zaujímal konflikt, do ktorého môže prerásť snaha vybudovať dokonalú spoločnosť. „Naše chápanie raja nás núti uvažovať o sebe samých ako o vyvolených. Teda Bohom vyvolených jedincoch. Núti nás izolovať sa od druhých.“
Jednou z veľkých tém Raja je sila rodinnej tradície. V prípade rodu Morganovcov, ktorí vládnu v mestečku Ruby, je rodinná história síce zdrojom sily, ale tiež prekliatím. „Morganovci boli vždy mravne silní, poctiví a veľkorysí. Spolu s ďalšími rodinami sa im podarilo vybudovať takmer ideálne fungujúcu spoločnosť. Keď však ich pôvodné sídlisko, mestečko Haven zasiahla kríza tridsiatych rokov, chudoba a druhá svetová vojna, tak sa prílušníci najstarších rodov rozhodli odsťahovať a pokúsiť sa svoj raj vybudovať opäť. Ale nastupujúca generácia nedokázala a ani nemohla udržať poriadok, ktorý jej otcovia pred šesťdesiatimi rokmi vytvorili. Myslím, že svet sa od tých čias veľmi nezmenil.“
Aká dôležitá je minulosť? „Všetko čo súvisí s vašou osobnou či rodinnou minulosťou, je životodarné a obohacujúce. Keď ale ustrniete v minulosti, stanete sa nezmieriteľným s akýmikoľvek zmenami a život sa vytratí,“ hovorí Toni Morrisonová.
RADEK HORÁČEK