Správa o stave bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci za rok 2001 hovorí, že stav pracovnej úrazovosti sa za uplynulých desať rokov zlepšil. Ako sa však píše v správe ministerstva práce, nie je to preto, že by sa zamestnávatelia viac starali o bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci.
„Počet pracovných úrazov klesol, lebo v odvetviach, kde k nim dochádzalo najčastejšie, nastal veľký útlm,“ vysvetľuje Michal Palík z odboru ochrany práce na ministerstve.
Napriek tomu sa počet smrteľných pracovných úrazov v porovnaní s rokom 2000 zvýšil. Najviac, viac než dvojnásobne, stúpol v poľnohospodárstve a lesníctve, o čosi menej v doprave a spojoch. V priemysle klesol.
Najčastejšou príčinou smrteľných pracovných úrazov bolo použitie nebezpečného pracovného postupu. Podľa správy je zaň zodpovedný zamestnávateľ. V niektorých prípadoch (21) však zamestnanci doplatili aj na vzájomné žarty či hádky.
Podľa správy vlani stúpol aj počet osôb vystavených na pracovisku nadmernej fyzickej a psychickej záťaži, hluku, prachu, infekciám či karcinogénom. „U karcinogénov a infekcií počet žien výrazne prevyšuje počet exponovaných mužov.“
Na druhej strane klesá výskyt chorôb z povolania. Vlani ich bolo 577, čo je najmenej od roku 1993. Správa zároveň upozorňuje na nárast ťažkých foriem niektorých chorôb z povolania, napríklad otráv či poškodení spôsobených hlukom a vibráciami.
Stav bezpečnosti pri práci v štátoch Európskej únie a u nás podľa Palíka nemožno porovnávať. „Máme úplne inú legislatívu než ony. My vyhlášku o evidencii pracovných úrazov ešte len pripravujeme.“
JOZEF ČAVOJEC