
Mladá žena, ktorú surovo zbili v dome pri výťahu, leží v nemocnici. Jej stav je kritický. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
Od vchodu k výťahu vedie tmavá úzka chodba, ideálne miesto pre zlodeja či vraha čakajúceho na obeť.
„Krátko pred deviatou hodinou ráno volal na 158 náhodný svedok, že v dome videl pri výťahu mladíkov, ako surovo bijú ženu a vyhrážajú sa jej zbraňou,“ povedala bratislavská policajná hovorkyňa Marta Bujňáková. Na miesto okamžite dorazila pohotovostná motorizovaná jednotka. Brutálnych násilníkov našla ešte v dome, kde ich zadržala. Páchatelia 24-ročný Andrej O. a 23-ročný Peter napadli Irenu preto, aby jej ukradli 700 korún. Pri osobnej prehliadke policajti našli u nich pištole s nábojmi, ktoré mali legálne prihlásené. Oboch vyšetrovateľ obvinil z trestného činu ublíženia na zdraví a v cele predbežného zadržania čakajú na vzatie do väzby. Hrozí im trest 5 až 12 rokov.
Mladá žena skončila s otrasom mozgu, roztrhnutou slezinou, krvácaním do brušnej dutiny a s tržnými ranami v nemocnici. Ani po operácii sa jej stav nezlepšil, je veľmi kritický a podľa vyjadrenia lekárov stále bojuje o život. Ak prežije, v nemocničnej posteli strávi najmenej dva mesiace. Psychická trauma a strach ju budú prenasledovať do konca života.
Občas sa dá prepadnutiu zabrániť
„Počet aj brutalita trestných činov výrazne stúpli. Smutný trend, s ktorým bojovali západné krajiny pred rokmi, prišiel aj k nám,“ tvrdí psychológ Julian Lučanský.
Podľa neho niekedy človek sám upozorní zlodejov na seba. Výber peňazí z automatu, návšteva banky či otváranie peňaženky plnej bankoviek na ulici alebo v autobuse to všetko môže pomôcť zlodejovi pri výbere obete. Človek by preto nemal nikdy mať v peňaženke veľa peňazí. „Tiež by sa mal vyhýbať tmavým uličkám alebo nočným prechádzkam po opustených miestach,“ radí psychológ. Ak má väčšiu hotovosť pri sebe, treba si bankovky rozdeliť do viacerých vreciek. Ak sa aj napriek tomu stane obeťou prepadu, v každom prípade by mal zachovať pokoj a nebrániť sa násilníkom, keď sú viacerí a ozbrojení. Jeden úder na zastrašenie môže totiž vyprovokovať aj pokojného páchateľa, ten začne konať skratovo a môže obeť aj zabiť. Niekedy na zlodeja zaberie aj ponuka peňazí, stovka či dvesto korún a páchateľ zmizne. V mnohých prípadoch ide totiž o narkomanov, alkoholikov či závislých hráčov, ktorí o následkoch svojho činu nerozmýšľajú. Potrebujú len peniaze.
VLADIMÍRA MAJTÁNOVÁ