
FOTO – ARCHÍV
BRATISLAVA – Včera sa v Bratislave začalo 11. stretnutie zástupcov Európskeho parlamentu so šéfmi parlamentov krajín, ktoré kandidujú na vstup do Európskej únie.
V dokumentoch Európskeho parlamentu sú podľa jeho podpredsedu Guida Podestu načrtnuté dva scenáre rozširovania. Prvý predpokladá vstup sedemčlennej skupiny, v ktorej Slovensko nefiguruje. Druhý model predpokladá spoločný vstup desiatich štátov vrátane SR. Všetko bude závisieť od úsilia a dosiahnutých výsledkov Slovenska, povedal Podesta.
O rozhovor sme požiadali predsedu českého Senátu Petra Pitharta.
Stále viac sa v súvislosti s Európskou úniou diskutuje o termínoch a podmienkach, za akých áno a za akých nie. Nevytráca sa tak samotný zmysel únie?
„Nemusel by sa tak strácať, keby sa viac úsilia venovalo zrozumiteľnosti jazyka. Chvíľami som dnes aj ja počas diskusie prepínal akoby na normálneho inteligentného občana a zďaleka som si nebol istý, či by nám rozumel. Veľká myšlienka Európy sa stráca pre nezrozumiteľnosť.“
Nastane skutočné zjednotenie, ak bude mať jedna časť Európanov menej práv ako druhá časť, ktorá bude mať obmedzený voľný pohyb?
„Chcelo by to od nich viac predstavivosti, aby pochopili, ako to na nás psychologicky pôsobí – že je to účinná zbraň pre tých, ktorí spochybňujú ideu Európskej únie.
Mám pocit, že Rakúsko a Nemecko sa boja najmä našich ,pendlerov‘. Už teraz sa však jednotným odporom podarilo dosiahnuť, že sa nehovorí o siedmich rokoch, ale o 2+3+2 (maximálne sedemročné prechodné obdobie, ktoré bude prehodnotené po dvoch rokoch). V únii sa napokon vždy všetko skončí kompromisom – tam nie sú víťazi a porazení.“
Je to handlovanie.
„No, je to tak. Ale pri handlovaní musím mať na mysli základný zmysel EÚ. Inak je to nebezpečné.“
Čo podľa vás ľudí v Čechách na únii štve v súvislosti s prechodnými obdobiami?
„Naša verejnosť je prechodnými obdobiami zmätená. Ale nemaľujme čerta na stenu. Ešte stále je to návrh Európskej komisie – názor Rakúska a Nemecka. Dnes Holandsko povedalo, že takýto názor je škodlivý. Únia je prispôsobivá a schopná opravovať svoje chyby.“
Neohrozujú prechodné obdobia výsledok referenda o vstupe do únie?
„Teraz práve robíte to, čo ja nechcem – strašíte. No ale za určitých okolností áno.“
Hovorili ste dnes o tom?
„Nie, ja nechcem strašiť.“ (smiech)
Aj v Čechách sa ozýva z niektorých strán kritika, že vláda je mäkká a príliš ustupuje požiadavkám Bruselu. Ako sa na to pozeráte vy?
„Ja takúto terminológiu odmietam. My vstupujeme do únie, a nie únia k nám. Únia je veľmi žiadaným tovarom, všetci okrem Švajčiarov a Nórov do nej chceli vstúpiť, nikto nechce ísť von. Únia je hodnota, pre ktorú sa niektoré maximalistické požiadavky oplatí obetovať.“
Čo hovoríte na to, že Slovensko aspoň na istý čas predbehlo Česko v počte uzavretých kapitol?
„V jednej chvíli som Slovákom až závidel ich obavy, že zostanú na slepej koľaji. To zrejme vyvolalo energiu, ktorú sme my v jednej chvíli stratili. Ja tie uzavreté kapitoly nepreceňujem, záleží aj na tom, ktoré to sú, niektoré sú veľmi ťažké, iné ľahšie.“
Akoby mala vyzerať únia podľa predstáv Petra Pitharta?
„Únia je Európa, kde už 56 rokov nebola vojna – to vysvetľuje cieľ únie aj zmysel solidarity. Zabúda sa na to, že sa tu už 56 rokov nebojuje.“
MAREK CHORVATOVIČ