Jeden z atentátnikov z 11. septembra, Muhammad Atta, žiadal pred dvoma rokmi americkú vládu o pôžičku, aby si mohol kúpiť malé lietadlo. V rozhovore s americkou televíziou ABC to vo štvrtok uviedla pracovníčka amerického ministerstva poľnohospodárstva Johnell Bryantová, ktorá jeho žiadosť odmietla.
Atta ju požiadal o pôžičku 650- -tisíc dolárov v odbočke ministerstva v Homesteade na Floride v máji 2000, teda asi 17 mesiacov pred útokmi. Uviedol, že práve prišiel z Afganistanu a chcel by získať pilotný preukaz a kúpiť si lietadlo, ktoré by upravil na práškovanie. „Chcel financovať dvojmotorové, šesťmiestne lietadlo a odstrániť sedačky. Chcel v lietadle nádrž na chemikálie,“ povedala Bryantová, ktorá sa zaoberá udeľovaním úverov.
Výpoveď potvrdili i bezpečnostné zdroje, podľa ktorých ich podporili i vypočúvania zajatého vysokého predstaviteľa siete al-Káidy Abú Zubájdu. Ten povedal vyšetrovateľom, že pôvodný plán pre 11. september počítal s malými lietadlami naplnenými výbušninami.
Keď však Atta nezískal peniaze, šéf al-Káidy Usáma bin Ládin rozhodol, že budú použité unesené dopravné lietadlá, povedal podľa ABC Abú Zubajdá.
Bryantová žiadosť o pôžičku odmietla preto, že nebol americkým občanom. Atta na stretnutí použil skutočné meno. V kancelárii bol vyše hodiny. Pýtal sa na najrôznejšie významné budovy v USA a hovoril aj o bin Ládinovi. „Povedal, že tento muž bude raz známy ako najväčší svetový vodca,“ uviedla Bryantová. „Nevedela som vtedy, kto je Usáma bin Ládin. Pre mňa, za mňa to mohla pokojne byť postava z Hviezdnych vojen.“
Atta chcel od nej kúpiť aj leteckú fotografiu Washingtonu, ktorú mala na stene. „Začal mi na stôl hádzať peniaze. Ozaj ten obrázok chcel. Pýtal sa i na Pentagon a Biely dom, ktoré som mu ukázala,“ rozprávala Bryantová. Pýtal sa aj na bezpečnostné opatrenia vo Svetovom obchodnom stredisku a na to, čo vie o Chicagu, Seattli a Los Angeles a zaujímal sa o futbalový štadión v Irvingu v štáte Texas.
Bryantová povedala, že jej nenapadlo stretnutie hlásiť, pretože si myslela, že iba pomáha čerstvému prisťahovalcovi dozvedieť sa niečo o krajine. „Ako som to mohla vedieť? Mala som niekomu zavolať? To sa pýtam stále. Zostane to asi so mnou celý život,“ povedala s tým, že nemohla podľa ničoho poznať, že ide o teroristu. Bryantová zistila s hrôzou Attovu totožnosť až po 11. septembri, keď o schôdzke povedala Federálnemu úradu pre vyšetrovanie (FBI). Jej informácia tiež prispela k tomu, že FBI krátko po útokoch vydal varovanie pred možným využitím práškovacích lietadiel na teroristické účely.
(čtk)