
Záver kampane vo Francúzsku zatienil futbal. Niekoľko týždňov po masových protilepenovských protestoch teraz ulice Paríža zaplnili fanúšikovia futbalu - dav sleduje na obrovskej obrazovke zápas Francúzsko-Uruguaj. FOTO - TASR/AP
Francúzi dúfali, že tohtoročné dvoje voľby v jednom čase im pomôžu vycúvať zo špecifickej situácie, kde sa prezident a parlament z opačného tábora môžu navzájom blokovať v rozhodovaní. Ľavica kohabitáciu päť rokov kritizovala. Teraz je však pre ňu jedinou možnosťou, ako zabrániť Chiracovi v uchopení všetkej moci.
Ľavica sa nevie nájsť
Nie je vylúčené, že súboj medzi pravicou a ľavicou voliči rozhodnú podľa ich vzťahu ku kohabitácii - ktorú si 49 percent Francúzov neželá. Pravicovému zväzu pre prezidentskú väčšinu veštia prieskumy v priemere 380 kresiel.
Prezidentské voľby v druhom kole 5. mája suverénne vyhral konzervatívny prezident Jacques Chirac. Po „celonárodnej mobilizácii“ porazil ultrapravičiara Jeana-Marieho Le Pena. Zmenil sa tak aj charakter parlamentnej kampane.
Ľavica však nedokázala udržať revolučné nálady protilepenovských protestov. Prehra expremiéra Lionela Jospina ju zasiahla. „Kampaň ľavice je demoralizovaná a pesimistická,“ napísal denník Le Monde. Predseda socialistov Francois Hollande sa sústredil na kritiku dočasnej pravicovej vlády Jeana-Pierra Raffaina - ktorý vraj nie je „šéfom ministerského tímu, ale predvolebnej kampane“. Pravica jej zobrala vietor z plachiet ešte aj v niektorých ľavicových témach.
Šance kandidátov oboch veľkých strán - ľavice i pravice - zhoršuje to, že politická scéna je rozbitá. O priazeň voličov sa uchádza rekordný počet kandidátov - 8456, o tretinu viac, ako v posledných voľbách. V prezidentských voľbách tento stav priviedol Le Pena do druhého kola.
Víťazí futbal a tenis
Le Pen a jeho Národný front (FN) sa v každých francúzskych voľbách objaví, zahrajú predvolebné divadlo, ale potom sa nadlho vytratia. Volebný systém a voliči zatiaľ nedovolili, aby dostal v politike nejakú úlohu. V roku 1997 skončil FN s jedným poslancom, aj keď v prvom kole postúpili jeho kandidáti v 132 obvodoch (keď žiaden kandidát nezíska nadpolovičnú väčšinu, postupujú do druhého kola prví dvaja alebo všetci nad 12,5 percenta hlasov). Le Pen na kandidátke nie je. Denník Libération porovnal Le Penove výsledky v prvom kole prezidentských volieb a dospel k záveru, že FN môže postúpiť do druhého kola v 237 obvodoch.
Mandáty, ktoré získa FN, by boli akýmisi „prázdnymi kreslami“, nikto by sa s nimi politicky nespájal. Vďaka nim by však Le Pen zasiahol už aj do práce parlamentu, nielen do kampane.
Kampaň bola tento rok extrémne krátka začala sa vlastne až pred mesiacom po Chiracovom znovuzvolení. Po búrlivom začiatku ju postupne vystriedala nuda a nezáujem o politiku. Francúzov oveľa viac dostali do varu futbalové majstrovstvá sveta a tenisový turnaj v Paríži - o kampaň sa zaujíma len 52 percent voličov.
(kl, čtk)