NEW YORK – Teroristický útok na Svetové obchodné centrum môže mať dlhodobý negatívny vplyv na svetovú ekonomiku. Jeho dôsledky môžu spomaliť ekonomický rast a proces globalizácie.
Podľa Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) aj napriek tomu, že globálna ekonomika je na dobrej ceste a vykazuje známky zlepšovania, útok spomalí jej napredovanie. Obchod bude trpieť kvôli sprísneným kontrolám na hraniciach, zvýšené investície do zbrojenia vytláčajú „mierové“ investície a podnikov sa dotkne aj vyššie poistné.
OECD ocenil, že štáty a ich centrálne banky reagovali na útok rýchlo, čím sa im podarilo v krátkom čase obnoviť dôveru spotrebiteľov.
Na druhej strane sprísnenie kontrol zvýši hodnotu tovaru vyvážaného do zahraničia o jedno až tri percentá. To sa môže preniesť do poklesu toku tovaru možno až o skoro 10 percent.
Prísnejšia politika ohľadne imigrantov môže viesť k poklesu ich počtu. Pre mnohé krajiny tretieho sveta sú však peniaze, ktoré posielajú emigranti svojim rodinám, dôležitým zdrojom príjmov.
Zvýšené výdavky na zbrojenie môžu tiež spomaliť ekonomický rast, keďže investície do výroby napríklad spotrebného tovaru budú nižšie.
Poisťovne, ktoré útokom utrpeli škody v rozsahu 30 až 60 miliárd dolárov, prežívajú ťažké časy. Podľa OECD by veľa z nich nemuselo prežiť, ak by museli vyplácať náhrady za nejakú ďalšiu veľkú katastrofu. Okrem toho útok viedol k tomu, že poisťovatelia sprísnili podmienky pre korporátnych klientov. Znížili im krytie a zvýšili im poistné, čo znamená vyššie náklady.
Nižšie krytie môže odradiť investorov od rizikovejších podnikov. Aj preto organizácia odporúča vládam, aby sa podieľali na poisťovaní veľmi rizikových aktivít, ako sú jadrové elektrárne, ktoré súkromní poisťovatelia nechcú poistiť. (gk)