
Zdroj: Občianske oko
Môžu prvovoliči zásadne zasiahnuť do výsledkov volieb?
„370 000 hlasov - to je na Slovensku stredne veľká strana. Pre porovnanie - vo voľbách 1998 získalo SDK v absolútnych číslach 884 497 hlasov. Určite nie všetci prvovoliči voliť pôjdu, napriek tomu, nebude ich ‘príspevok‘ k voľbám zanedbateľný. Profit jednotlivých strán z ich hlasov bude iste diferencovaný.“
Čím si vysvetľujete, že práve strany Smer a ANO majú úspech medzi prvovoličmi?
„To, že práve tieto strany majú medzi mladými voličmi vyššie preferencie, ako majú v celej populácii, má viacero príčin. Jednou z nich je skutočnosť, že dnešní prvovoliči sa politicky socializovali počas uplynulých dvoch-troch rokov, nevedia presne ‚o čom‘ bola predchádzajúca vláda a kritiku voči tej súčasnej vnímajú citlivo. Aj preto sú náchylnejší uveriť argumentácii typu: aj jedni sú zlí, aj druhí sú zlí, voľte nás.“
Sú ľahko ovplyvniteľní?
„To sa dá veľmi ťažko zovšeobecniť. Prvovoliči sú v zmysle volebného správania ‘nepopísaná tabuľa‘, svoj vzťah k politickým stranám si ešte len vytvárajú. Z tohto pohľadu je podstatne ľahšie vyplniť prázdny priestor, na druhej strane treba prekonať bariéru nezáujmu a apolitickosti, ktorá je mladým ľuďom vlastná.“
Ako hodnotíte záujem prvovoličov nielen o voľby, ale celkovo o politické dianie?
„V porovnaní s celou populáciou je nižší. Konkrétne, z aprílového výskumu medzi prvovoličmi vyplýva, že o nastávajúce voľby sa zaujíma 46 % z nich, nezaujíma sa 53 %. U celej populácie je pomer obrátený: o jesenné voľby sa zaujíma 58 %, nezaujíma 35 %.“
V roku 1998 bol ešte niekoľko mesiacov pred voľbami nízky záujem prvovoličov, krátko pred nimi sa to zmenilo a na voľbách sa zúčastnilo rekordných 80 percent prvovoličov. Prečo?
„Dôležitým faktorom boli najmä aktivity mimovládnych organizácií a celá občianska kampaň OKO 98, pre ktorú boli prvovoliči prioritnou cieľovou skupinou a voči ktorej boli mladí ľudia viac otvorení ako voči kampani politických strán. K volebnej mobilizácii prispela aj celková atmosféra v spoločnosti a iste aj to, že kľúčové heslo vtedajšej opozície ‘zmena‘ bolo pre mladých ľudí veľmi príťažlivé.“
Môžeme to očakávať aj tento rok?
„Určite áno, ale asi nie v takom rozsahu. Politická situácia je komplikovanejšia. Môj odhad, že volebná účasť bude o niečo nižšia ako pred štyrmi rokmi sa týka nielen prvovoličov, ale platí všeobecne. V apríli účasť vo voľbách deklarovalo 62 % prvovoličov, zhruba štvrtina vo výskumoch tvrdí, že sa na voľbách nezúčastní. To sa však ešte môže zmeniť.“