Chcete rodiť doma? Naše zákony to nedovoľujú

BRATISLAVA – Hoci veda už dávnejšie dokázala dôležitosť blízkosti matky a dieťaťa od prvých okamihov, v celej tretine našich pôrodníc zostávajú matky a deti oddelené, každé na inom oddelení.


FOTO SME – JÁN KROŠLÁK

BRATISLAVA – Hoci veda už dávnejšie dokázala dôležitosť blízkosti matky a dieťaťa od prvých okamihov, v celej tretine našich pôrodníc zostávajú matky a deti oddelené, každé na inom oddelení.

Pokiaľ ide o medicínsku starostlivosť, slovenské pôrodníctvo je na vysokej úrovni. Detská úmrtnosť je dlhodobo veľmi nízka, pôrodníci a neonatológovia úspešne zvládajú aj rizikové a komplikované pôrody. Za svetom však výrazne zaostávame v ľudskom prístupe. „Lekári a personál pôrodníc sa sťažujú na nízke platy, sú nespokojní. Lekári sú preťažení, nemajú čas na rozhovor so ženou. To by však nemal byť dôvod, aby sa k nej správali necitlivo. Prvoradou podmienkou by mala byť empatia,“ hovorí Viera Halamová, ktorá v Slovenskom výbore pre UNICEF vedie program Baby Friendly Hospital Initiative – Hnutie za nemocnice priateľské k deťom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Porodiť doma?

Riešením, ako sa vyhnúť nemocnici a cudziemu prostrediu, by bol návrat pôrodov do domáceho prostredia, kde sa odohrávali odnepamäti. Vlastne až v 20. storočí prevzal starostlivosť o rodičky oficiálny zdravotnícky systém. Išlo o pozitívny krok – detská úmrtnosť sa prudko znížila. Zároveň bol však pôrod postavený na roveň chirurgickému zákroku pri ochorení.

Vo vyspelom svete už prišli na to, že starý spôsob, keď babica prišla a pomohla porodiť dieťa doma, má svoje veľké pozitíva. Dagmar, Slovenka, ktorá už tri roky žije v Holandsku, na pôrod svojej dcéry doma, vo vlastnej spálni spomína s nadšením.

„Pôrod bol nekomplikovaný, hoci dcérka mala 4,5 kila. Babici, s ktorou som komunikovala takmer už od začiatku tehotenstva, pomáhala sestrička, a, samozrejme, celá moja rodina,“ spomína. Skúsenosť si nevie vynachváliť. „Pôrod doma je krásny. Ste s tými, ktorých máte radi, ležíte vo svojej posteli alebo si púšťate hudbu, na ktorú máte chuť a nemusíte myslieť na to, či je všetko do pôrodnice zbalené a či by ste už nemali ísť.“

SkryťVypnúť reklamu

Porodiť doma je povolené napríklad aj v Rakúsku. Babica – špeciálne odborne školená žena – navštevuje budúcu matku počas tehotenstva, dohodne s rodinou všetky podrobnosti, pripraví potrebné nástroje. Ak sa mamička rozhodne pre nemocnicu, aj tam je babica hlavnou osobou, ktorá vedie pôrod. Gynekológ je prítomný len v prípade predčasného alebo vyvolávaného pôrodu, alebo ak je pôrod považovaný za rizikový a ak sa rodia dvojičky. V prípade každého pôrodu doma je možnosť kedykoľvek sa rýchlo presunúť do nemocnice.

Samozrejme, že nie vždy sa dá porodiť doma a nie všetky ženy by to chceli. „Bývam v paneláku a neviem si predstaviť, že by som porodila dieťa v izbe, kde spoza steny počuť susedov televízor,“ hovorí 26-ročná Jana.

Nijaká voľba

Podľa našej legislatívy má každá tehotná žena právo vybrať si lekára a pôrodnicu. Podmienkou je súhlas lekára. Tým sa však väčšinou možnosť voľby končí – pri samotnom pôrode nič iné ako klasický pôrod neprichádza do úvahy. Nedá sa porodiť vo vode či v alternatívnej polohe.

SkryťVypnúť reklamu

Aj vyberať pôrodnicu sa dá zatiaľ len podľa niekoľkých málo údajov a podľa odporúčania známych, ktorí ňou už prešli. Istým ukazovateľom kvality služieb je, ak nemocnica získala certifikát Baby Friendly Hospital od UNICEF. „V týchto nemocniciach je záruka, že personál prešiel výcvikom a nemocnica podporuje desať krokov podpory a ochrany dojčenia,“ hovorí doktorka Halamová. Nemocnica priateľská deťom by mala mať aj podmienky na plný rooming-in, keď sú dieťa a matka stále spolu v jednej miestnosti.

Vykonať prvý komplexnejší prieskum stavu pôrodníc v súčasnosti plánuje občianske združenie Pro Natal. „Chceme, aby ženy vedeli, čo ich v pôrodnici čaká, akú majú možnosť voľby. Tieto veci sa však nedajú urobiť len tak, že sa uspokojíme s informáciami dodanými vedením pôrodníc. Chceli by sme, aby prieskum odrážal reálnu situáciu,“ hovorí Roland Wagner z Pro Natal.

SkryťVypnúť reklamu

„Takéto údaje by mohli pomôcť konkurencii medzi jednotlivými pracoviskami, ktorá bude pre ženy len pozitívna. Nemocnice sa budú musieť začať lepšie starať o klientov. Je načase, aby aj došlo k tomu, že pracovisko začne pokladať za česť, ak sa žena rozhodne prísť porodiť práve k nim,“ hovorí. Podobný prieskum prebehol nedávno v Českej republike, kde je zverejnený na adrese www.rodina.cz.

Pro Natal, ktorý založili liečebný pedagóg, sociálny pracovník, pôrodná asistentka, psychologička, lekárka-pôrodníčka, advokát a dvaja manažéri, začal na adrese www.pronatal.sk ako prvý na Slovensku s internetovým poradenstvom pre tehotné.

BARBORA MAROSZOVÁ

Nemocnice, ktoré získali označenie Baby Friendly Hospital

Nemocnica s poliklinikou:

F. D. Roosevelta v B. Bystrici

SkryťVypnúť reklamu

v Poprade

L. Dérera v Bratislave

v Bratislave-Ružinove

v Nových Zámkoch

v Žiline

v Banskej Štiavnici

v Bratislave na Partizánskej ul.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 589
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 315
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 715
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 127
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 906
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 871
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu