
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
BRATISLAVA – Hoci veda už dávnejšie dokázala dôležitosť blízkosti matky a dieťaťa od prvých okamihov, v celej tretine našich pôrodníc zostávajú matky a deti oddelené, každé na inom oddelení.
Pokiaľ ide o medicínsku starostlivosť, slovenské pôrodníctvo je na vysokej úrovni. Detská úmrtnosť je dlhodobo veľmi nízka, pôrodníci a neonatológovia úspešne zvládajú aj rizikové a komplikované pôrody. Za svetom však výrazne zaostávame v ľudskom prístupe. „Lekári a personál pôrodníc sa sťažujú na nízke platy, sú nespokojní. Lekári sú preťažení, nemajú čas na rozhovor so ženou. To by však nemal byť dôvod, aby sa k nej správali necitlivo. Prvoradou podmienkou by mala byť empatia,“ hovorí Viera Halamová, ktorá v Slovenskom výbore pre UNICEF vedie program Baby Friendly Hospital Initiative – Hnutie za nemocnice priateľské k deťom.
Porodiť doma?
Riešením, ako sa vyhnúť nemocnici a cudziemu prostrediu, by bol návrat pôrodov do domáceho prostredia, kde sa odohrávali odnepamäti. Vlastne až v 20. storočí prevzal starostlivosť o rodičky oficiálny zdravotnícky systém. Išlo o pozitívny krok – detská úmrtnosť sa prudko znížila. Zároveň bol však pôrod postavený na roveň chirurgickému zákroku pri ochorení.
Vo vyspelom svete už prišli na to, že starý spôsob, keď babica prišla a pomohla porodiť dieťa doma, má svoje veľké pozitíva. Dagmar, Slovenka, ktorá už tri roky žije v Holandsku, na pôrod svojej dcéry doma, vo vlastnej spálni spomína s nadšením.
„Pôrod bol nekomplikovaný, hoci dcérka mala 4,5 kila. Babici, s ktorou som komunikovala takmer už od začiatku tehotenstva, pomáhala sestrička, a, samozrejme, celá moja rodina,“ spomína. Skúsenosť si nevie vynachváliť. „Pôrod doma je krásny. Ste s tými, ktorých máte radi, ležíte vo svojej posteli alebo si púšťate hudbu, na ktorú máte chuť a nemusíte myslieť na to, či je všetko do pôrodnice zbalené a či by ste už nemali ísť.“
Porodiť doma je povolené napríklad aj v Rakúsku. Babica – špeciálne odborne školená žena – navštevuje budúcu matku počas tehotenstva, dohodne s rodinou všetky podrobnosti, pripraví potrebné nástroje. Ak sa mamička rozhodne pre nemocnicu, aj tam je babica hlavnou osobou, ktorá vedie pôrod. Gynekológ je prítomný len v prípade predčasného alebo vyvolávaného pôrodu, alebo ak je pôrod považovaný za rizikový a ak sa rodia dvojičky. V prípade každého pôrodu doma je možnosť kedykoľvek sa rýchlo presunúť do nemocnice.
Samozrejme, že nie vždy sa dá porodiť doma a nie všetky ženy by to chceli. „Bývam v paneláku a neviem si predstaviť, že by som porodila dieťa v izbe, kde spoza steny počuť susedov televízor,“ hovorí 26-ročná Jana.
Nijaká voľba
Podľa našej legislatívy má každá tehotná žena právo vybrať si lekára a pôrodnicu. Podmienkou je súhlas lekára. Tým sa však väčšinou možnosť voľby končí – pri samotnom pôrode nič iné ako klasický pôrod neprichádza do úvahy. Nedá sa porodiť vo vode či v alternatívnej polohe.
Aj vyberať pôrodnicu sa dá zatiaľ len podľa niekoľkých málo údajov a podľa odporúčania známych, ktorí ňou už prešli. Istým ukazovateľom kvality služieb je, ak nemocnica získala certifikát Baby Friendly Hospital od UNICEF. „V týchto nemocniciach je záruka, že personál prešiel výcvikom a nemocnica podporuje desať krokov podpory a ochrany dojčenia,“ hovorí doktorka Halamová. Nemocnica priateľská deťom by mala mať aj podmienky na plný rooming-in, keď sú dieťa a matka stále spolu v jednej miestnosti.
Vykonať prvý komplexnejší prieskum stavu pôrodníc v súčasnosti plánuje občianske združenie Pro Natal. „Chceme, aby ženy vedeli, čo ich v pôrodnici čaká, akú majú možnosť voľby. Tieto veci sa však nedajú urobiť len tak, že sa uspokojíme s informáciami dodanými vedením pôrodníc. Chceli by sme, aby prieskum odrážal reálnu situáciu,“ hovorí Roland Wagner z Pro Natal.
„Takéto údaje by mohli pomôcť konkurencii medzi jednotlivými pracoviskami, ktorá bude pre ženy len pozitívna. Nemocnice sa budú musieť začať lepšie starať o klientov. Je načase, aby aj došlo k tomu, že pracovisko začne pokladať za česť, ak sa žena rozhodne prísť porodiť práve k nim,“ hovorí. Podobný prieskum prebehol nedávno v Českej republike, kde je zverejnený na adrese www.rodina.cz.
Pro Natal, ktorý založili liečebný pedagóg, sociálny pracovník, pôrodná asistentka, psychologička, lekárka-pôrodníčka, advokát a dvaja manažéri, začal na adrese www.pronatal.sk ako prvý na Slovensku s internetovým poradenstvom pre tehotné.
BARBORA MAROSZOVÁ
Nemocnice, ktoré získali označenie Baby Friendly Hospital
Nemocnica s poliklinikou:
F. D. Roosevelta v B. Bystrici
v Poprade
L. Dérera v Bratislave
v Bratislave-Ružinove
v Nových Zámkoch
v Žiline
v Banskej Štiavnici
v Bratislave na Partizánskej ul.