BRATISLAVA - „Vladimír Mečiar sa správa ako občan, ktorý si nectí platné zákony,“ povedal politológ Grigorij Mesežnikov o počínaní šéfa HZDS. Ten si opäť nenašiel čas, aby prišiel vypovedať o pôvode peňazí, ktorými platil rekonštrukciu svojej vily a ani polícii svoju neprítomnosť neospravedlnil. „Potvrdzuje, že nie je štandardným politikom,“ hovorí Mesežnikov.
Pred dvomi rokmi musela polícia Mečiara na výsluch predviesť. HZDS vzápätí po násilnom vniknutí polície do jeho vily Elektra rozpútalo búrku na politickej scéne. Podobný scenár nie je vylúčený ani dnes, podľa politických analytikov Mečiar bude chcieť z postupu polície čo najviac vyťažiť.
Mesežnikov tvrdí, že Mečiar sa bude snažiť opäť situovať do polohy človeka prenasledovaného mocou. „Bude vychádzať z toho, že už tu bol jeden pokus riešiť situáciu predvedením, a napokon to poslúžilo na stranícku propagandu.“ Mesežnikov si nemyslí, že kauza financovania Elektry zníži popularitu HZDS. Zdôvodňuje to tým, že prípad je známy už niekoľko týždňov, ale preferencie opozičného hnutia významnejšie neklesli.
Sociológ Ivan Dianiška z agentúry Focus si myslí, že ľudia, u ktorých je Mečiar populárny, ho budú voliť bez ohľadu na spomínanú kauzu. Pripustil aj možný nárast sympatií k HZDS, považuje ho však za krátkodobý. „Keď ho predvedú do týždňa, do dvoch, tak sa na to zabudne a vplyv udalosti opadne. Keď to bude týždeň pred voľbami, tak mu to možno nejaké hlasy navyše prinesie,“ mieni Dianiška.
Mečiar sa spoliehal na zvrat aj krátko pred hlasovaním občanov v jeseni v roku 2000. Hovoril, že rozhodujúcich bude posledných 48 hodín, kedy môžu ľudia svoje postoje zmeniť a zúčastniť sa na referende o predčasných voľbách. O aký impulz by malo ísť, nehovoril.
Zatiaľ jedinou účinnou „mediálnou bombou“, ktorá pomohla Mečiarovi, bol rok 1994. Pred televíznymi kamerami sa odohrala dráma človeka, ktorému „odopreli“ volebné právo. Chýbal v zozname voličov. Neskôr bez problémov odvolil. (sp)