Začalo sa obdobie prijímacích pohovorov. Záujem o vysoké školy je o niečo väčší, ako po iné roky. Niektoré školy totiž ohlásili, že externú formu štúdia v tomto školskom roku neotvoria. Mali by ju totiž poskytovať bezplatne, na čo nemajú peniaze a nevedia, či im štát nejaké dá.
Tak ako vlani aj tento rok je najväčší záujem o Policajnú akadémiu v Bratislave, kde môžu z radov civilov prijať len 50 študentov, a hlási sa ich 913. Študenti sa začali opäť viac orientovať aj na umelecké odbory. Za nimi nasledujú ekonomické a právnické školy: na Ekonomickej fakulte Technickej univerzity v Košiciach je 8,5-násobne väčší záujem, na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity 7,4-násobný. Vďaka veľkému pretlaku vo verejnosti kolujú všemožné fámy o korupcii pri prijímaní na vysoké školy. Napriek tomu, že školy robia všetko preto, aby verejnosť presvedčili, že u nich korupcia neexistuje, nikto im príliš neverí. Školstvo (najmä vysoké) považuje stále viac ľudí za tretí najskorumpovanejší sektor. Vlani si to myslelo až 34 percent obyvateľov.
Viete, čo robia školy, aby zabránili korupcii? Koľko žiakov sa na školy hlási a koľko ich môžu prijať? Ktoré školy otvoria externé štúdium?
Vyskúšajte si, či by ste zvládli test na právo.
To všetko sa dozviete v utorkovej prílohe denníka SME Škola a rodina.