Asi pred dvadsiatimi rokmi spísali lekári celú škálu chorobných príznakov, ktoré zistili u ľudí pracujúcich v novopostavených budovách: nádcha, bolesti v hrdle, očné problémy, častejšia chorobnosť, pokles výkonnosti, poruchy sústredenia, spavosť cez deň a nespavosť v noci, zníženie potencie. Všetky tieto symptómy odoznievali, keď pracovníci prestali v budove pracovať. Časom sa zistilo, že podobnými stavmi trpí mnoho ľudí v úradoch, školách či bytoch v rôznych krajinách.
Popísaným problémom sa hovorilo rôzne: syndróm nepriepustných budov, domáca choroba, syndróm chorých úradovní. V roku 1982 stanovila Svetová zdravotnícka organizácia názov SBS - Sick Building Syndrome, syndróm chorých budov. Dodnes však nikto nedokázal stanoviť jasnú príčinu problémov. Vie sa, že týmto syndrómom trpia ľudia najmä v novopostavených plne klimatizovaných budovách. Teda v umelom prostredí, hoci zodpovedá stanoveným normám. Tu a tam sa nájde konkrétna príčina, napríklad zlá vlhkosť vzduchu. Väčšinou však nič!
Odborníci sa zhodli, že SBS bude zrejme spôsobovať veľká škála vecí naraz - od umelého osvetlenia cez zlú údržbu domov až po množstvo monitorov počítačov či kopírovacích prístrojov, ktoré sú zdrojom ozónu spôsobujúceho u citlivejších ľudí bolesti hlavy.
Viac sa o vplyve budov a pracovného prostredia na naše zdravie dočítate v sobotňajšom Magazíne SME.